10. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Plemenářská inspekce. Mapa napoví, které úřady jsou zbytečné

Úřednice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do pěti let by státní rozpočet neutáhl chod veřejné správy, varuje ministerstvo vnitra. Na ministerstvu vnitra finišují přípravy mapy veřejné správy, která poskytne vodítko k tomu, jak v Česku zkrotit přebujelou byrokracii. Platit bude od července.

ČTĚTE TAKÉ:

„Poprvé v historii získá stát přesný přehled, který úřad funguje efektivně, či naopak jaké aktivity jsou duplicitní. A to se týká i úředníků,“ tvrdí šéf odboru veřejné správy Robert Ledvinka, jenž má vypracování mapy na starosti.

Ledvinka si slibuje, že mapa ušetří deset procent výdajů na chod veřejné správy. To není málo, jen na platech pro úředníky ve státní správě se letos počítá se 128,5 miliardy korun.

Jaké úřady si stát například drží?

  • Národní ústav lidové kultury

Příspěvková organizace ministerstva kultury, která shromažďuje, uchovává a odborně zpracovává doklady o tradiční lidové kultuře. Pořádá například Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici. Má 59 zaměstnanců, v roce 2010 hospodařil s rozpočtem 37 milionů.

  • Národní informační a poradenské středisko pro kulturu

Úřad poskytuje analytickou činnost pro ministerstvo kultury a odborný servis pro neprofesionální umělecké aktivity. Vydává také časopis Místní kultura a provozuje několik webových stránek, například www.amaterskedivadlo.cz. V roce 2010 byl jeho rozpočet 33 milionů korun, zaměstnává přibližně 60 lidí.

Krávy (ilustrační foto)
  • Česká plemenářská inspekce

Činností úřadu je kontrola soukromých zemědělců, zda-li dodržují povinnosti plemenářského zákona: u skotu se například dohlíží na kontrolování dojivosti. Roční rozpočet se pohybuje ve výši 34 milionů korun, úřad má přibližně 60 zaměstnanců.

  • Státní rostlinolékařská správa

Ústav se 450 zaměstnanci a ročním rozpočtem 278 milionů má za úkol činit opatření proti organismům škodícím rostlinám a proti jejich zavlékání do ČR.

  • Vinařský fond ČR

Instituce má podporovat výsadbu a obnovu vinic a podporovat propagaci prodeje domácího vína. Jeho roční rozpočet je 84 milionů korun.

  • CENIA

Příspěvková organizace ministerstva životního prostředí, která se zabývá „hodnocením a interpretací informací o životním prostředí“ a environmentální ekonomií. Nabízí například označení „ekologicky šetrný výrobek“ za registrační poplatek 10 tisíc korun pro podnikatele, kteří splňují daná kritéria. Hospodaří s rozpočtem 64 milionů korun, má kolem stovky zaměstnanců.

  • Divadelní ústav

Institut pod ministerstvem kultury provozuje například internetové stránky www.divadlo.cz s programem českých divadel, vydává ročenku Divadelní adresář a čtvrtletník Divadelní revue a podílí se na propagaci českého divadla v zahraničí. Hospodaří s rozpočtem 45 milionů korun ročně, má padesát zaměstnanců.

  • Správa státních hmotných rezerv

Skladuje strategické zásoby (například ropu, ale i luštěniny, nákladní vozidla a cisterny s pitnou vodou) pro případ hospodářské krize. Její roční rozpočet činí až dvě miliardy korun, má přibližně 450 zaměstnanců.

  • Programová rada

Programu podpory filmového průmyslu Poradní orgán ministerstva kultury rozděluje evropské dotace českým filmům podle testu, který prokáže, že film má „kvality se vztahem k evropské kultuře“.

Při výčtu úřadů se LN inspirovaly seznamem na stránkách časopisu Laissez Faire, který sestavil ekonom Petr Mach. Údaje většinou pocházejí z roku 2010.

Najdete na Lidovky.cz