11. září 2009 18:19, aktualizováno  18:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Po Kočárníkovi opouští ČSA i Řápková. Z nekalostí viní ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 246Diskuse
Primátorka města Chomutova Ivana Řápková vystoupila 21. května v Praze v Senátu při veřejném slyšení na téma, zda stát pomáhá městům a obcím v boji s neplatiči.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka města Chomutova Ivana Řápková vystoupila 21. května v Praze v Senátu při veřejném slyšení na téma, zda stát pomáhá městům a obcím v boji s neplatiči. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

PRAHA "Je špatné, když firmu vedou místo manažerů odboráři a politici z ČSSD," prohlásila Ivana Řápková. Tak vysvětlila chomutovská primátorka odchod z dozorčí rady Českých aerolinií.

Na své členství v dozorčí radě ČSA rezignoval také její předseda Ivan Kočárník.

Řápková ostře zaútočila na volebního manažera ČSSD a bývalého šéfa ČSA Jaroslava Tvrdíka. "Já přišla v roce 2006 do společnosti, kterou pan Tvrdík kompletně vytuneloval, na účtu nebyla ani koruna a chtěli jsme ji zachránit před krachem," napsala v tiskovém prohlášení Řápková. "Vrátit ji tedy na úroveň roku 2003, ještě před nájezdem loupeživých rytířů z ČSSD! Tito lidé ve spolupráci s odboráři ale stále naši snahu o dobré hospodaření ČSA sabotují, a proto je moje snaha marná. Je špatné, když firmu vedou místo manažerů odboráři a politici z ČSSD," prohlásila Řápková.

Paroubkovy pikle s odboráři firmu poškozují, tvrdí Řápková
Podle Řápkové má management svázané ruce politizací problému. "To, co nyní provádí politici z ČSSD, je krajně nezodpovědné. Pan (předseda ČSSD Jiří) Paroubek by si měl uvědomit, že je 14 dní do ukončení privatizace a jeho útoky na vedení ČSA a pikle s odboráři firmu poškozují," uvedla Řápková.

Dodala, že se staví za urychlenou privatizaci, protože současný vývoj a politické zasahování do chodu aerolinek je neúnosné. "Je zcela zřejmé, že toto by se v soukromé společnosti stát nemohlo, aby se odboráři zaštiťovali kontakty na politickou stranu a hatili vyjednávání," zdůraznila Řápková.

Je nutné propustit 800 zaměstnanců
Podle ní musí být dokončena restrukturalizace podniku, je tedy nutné propuštění zhruba 800 zaměstnanců, jinak linky zbankrotují. To podle Řápkové s jistotou provede nový vlastník ČSA.

Kočárník k rozhodnutí rezignovat uvedl, že nemůže funkci nadále vykonávat odpovědně, neboť firemní odbory, státní úředníci a někteří členové vlády se snaží brzdit restrukturalizaci firmy.

Další razantní změny přijdou v pondělí
V původně 12členné dozorčí radě tak nyní zůstávají místopředsedové Tomáš Uvíra a Dušan Horák a členové Tomáš Brabec, Jan Bürgermeister, Ivan Foltýn, Roman Boček, Radomil Kratochvíl, Jaroslav Lorenc, Petr Polák a Pavel Škvára.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob řekl, že dozorčí radu čekají další razantní změny už v pondělí. Údajně se rozhodne i o nových členech rady, konkrétnější Jakob být nechtěl.

ČTK, Lidovky.cz
  • 246Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!