1. dubna 2009 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Počet nezaměstnaných Evropanů vzrostl

V celé EU se tak rozšířil zástup nezaměstnaných už na téměř 20 milionů lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V celé EU se tak rozšířil zástup nezaměstnaných už na téměř 20 milionů lidí. | foto: AFP

BRUSEL Za rok přišlo v evropské sedmadvacítce o práci zhruba tři miliony lidí. Nezaměstnanost v Evropské unii tak z lednových 7,7 procenta v únoru citelně vzrostla na 7,9 procenta a vrátila se tak hodnotám z poloviny roku 2006. Počet lidí bez práce se zvyšuje i v Česku, ale podle metodiky Eurostatu, je stále jedna z nejnižších v celé EU.

Lidí bez práce během hospodářského útlumu přibylo i v eurozóně, kde míra nezaměstnanosti v únoru vzrostla na 8,5 procenta z lednových 8,3 procenta, o práci tak zde přišlo přes dva miliony zaměstnanců.

V celé EU se tak rozšířil zástup nezaměstnaných už na téměř 20 milionů lidí a v zemích, které platí jednotnou evropskou měnou, zhruba na 13,5 milionu. Se skomírající ekonomikou, a tím pádem i ubýváním pracovních míst bojuje většina členských států EU.

Ve srovnání s únorem loňského roku jen sedm zemí ze 27 zaznamenalo pokles míry nezaměstnanosti, přičemž 19 vykázalo růst a v jednom z členských států je počet lidí bez práce stejný.

Nezaměstnanost se v posledních měsících zvyšuje i v Česku, ale podle metodiky Eurostatu, která se liší od nejpoužívanější metodiky v Česku, metodiky ministerstva práce a sociálních věcí, je stále jedna z nejnižších v celé EU. V únoru zůstala na 4,9 procenta, což z Česka dělá zemi s šestou nejnižší nezaměstnaností v evropské sedmadvacítce. Nejvyšší je naopak ve Španělsku s 15,5 procenta, Lotyšsku se 14,4 procenta a Litvě se 13,7 procenta.

ČTK