22. května 2017 12:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Počítáme s růstem důchodů, platů i dávek, říká k rozpočtu končící Babiš

Andrej Babiš na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci. | foto: ČTK

PRAHA Rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice. V pondělní to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Důchody by podle návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, což si vyžádá proti letošku navíc 21,6 miliardy korun. Návrh dále počítá s navýšením o 21,8 miliardy korun u platů ve státní sféře. Rozpočet ministerstva obrany by měl stoupnout o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun.

„Myslím si, že ten návrh je dobrý a řeší důležité věci,“ uvedl Babiš. Návrh počítá s výdaji 1,342 bilionu korun a s příjmy 1,292 bilionu korun.

Návrh MF rovněž počítá s navýšením peněz na vědu a výzkum, a to o půl miliardy korun. Vláda v pondělí ale schválila, že na vědu a výzkum půjde v příštím roce 36,2 miliardy korun, tedy zhruba o 3,5 miliardy víc než letos. „Byl jsme na vládě přehlasován,“ řekl k tomu Babiš.

Problémem při přípravě rozpočtu bylo podle Babiše čerpání evropských peněz. „Pokud resorty avizují nějaké čerpání a jejich odhady nefungují, tak není možné rozpočtovat. Já bych rád rozpočtoval nižší deficit, ale když navrhujeme mínus 50 miliard a rezorty jsou teď na mínus 100 miliard korun, tak je to maximum možného,“ uvedl.

Babiš dodal, že pondělní tisková konference je zřejmě jeho poslední veřejné vystoupení v roli ministra financí. Babiše se rozhodl odvolat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nahradit by jej měl poslanec ANO Ivan Pilný.

Babiš: Pilný návrh převezme

Babiš v pondělí vyjádřil přesvědčení, že Pilný návrh státního rozpočtu převezme. „Pan Pilný tomu rozumí, tak předpokládám, že se s tím ztotožní,“ řekl. Prohlásil také, že svému nástupci nebude muset radit při práci na rozpočtu. Předpokládá nicméně, že jako předseda ANO bude chodit na jednání koaliční rady v případech, kdy se budou otázky spojené s rozpočtem řešit.

Končící ministr také podotkl, že Pilný bude při jednáních s ministry o výdajích patrně tvrdší než on. S Pilného návrhy na zavedení školného nebo na omezení plošného zvyšování platů a dávek ale nesouhlasí, i proto, že vláda musí plnit to, k čemu se zavázala v koaliční smlouvě. „Myslím, že ty návrhy pana Pilného dnes nejsou na stole,“ řekl.

Reakce premiéra Bohuslava Sobotky

Návrhy ministerstva financí ve státním rozpočtu na rok 2018 jsou jen reakcí na schválenou nebo připravovanou legislativu, uvedl na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"To co dnes pan ministr Babiš představil, je reakce na z valné většiny schválené zákony, které musí rozpočet zohlednit," uvedl Sobotka.

Návrh rozpočtu již kritizovala opoziční ODS. Navrhovaný deficit 50 miliard korun je podle strany v době hospodářského růstu nepřijatelný. „Místo rozdávání peněz daňových poplatníků jen někomu by ale vláda měla snížit daně všem a nechat tak lidem v peněženkách víc peněz, protože lidé vědí lépe než vláda, jak se svými penězi naložit. Snížením daně z příjmu by vzrostly čisté mzdy všem,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek dříve uvedl, že Babiš lže, když tvrdí, že předložil návrh rozpočtu na rok 2018. Ze zákona podle něj vyplývá, že Babiš přijde pouze s limity pro jednotlivé kapitoly, což je spíš pracovní návrh k diskusi.

Rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 60 miliard korun. Celkové příjmy představují 1,249 bilionu korun a výdaje 1309 bilionu korun. Loňský rozpočet počítal s deficitem 70 miliard korun, nakonec skončil v přebytku 61,8 miliardy korun.

Státní dluh bude stejný jako loni

Státní dluh bude na konci letošního roku 1,613 bilionu korun, uvedl Babiš. Na konci loňského roku dluh činil rovněž 1,613 bilionu korun. Podle Babiše nynější vláda od konce roku 2013 snížila dluh o 70 miliard korun.

Ministr uvedl, že 14 procent státního dluhu tvoří dluhy s nulovým nebo záporným úrokem. To vyplývá z vývoje v posledních letech, kdy stát prodával dluhopisy právě s tímto výnosem. Investoři tak v řadě případů fakticky státu platí za to, že mu půjčili peníze.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.