13. srpna 2018 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Podle NKÚ je závěrečný účet zemědělství za loňský rok bez významných chyb

Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Praha Ministerstvo zemědělství nemělo v závěrečném účtu za loňský rok významné nedostatky, zjištěné účetní nesprávnosti opravilo už při kontrole. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila v pondělí jeho mluvčí Jana Gabrielová. Podle zjištění NKÚ ale ministerstvo loni porušilo rozpočtová pravidla a zákon o registru smluv.

Ve stanovené lhůtě ministerstvo neodvádělo do státního rozpočtu veškeré peníze, které mají být jeho příjmem, a v registru smluv nezveřejnilo všechny smlouvy, které podléhají této povinnosti.

Kontroloři prověřili vedle závěrečného účtu ministerstva zemědělství jeho účetnictví a sestavení účetní závěrky za rok 2017. Zaměřili se také na údaje, které ministerstvo loni předkládalo pro hodnocení plnění státního rozpočtu a z nichž se sestavuje finanční výkaz.

Pracovníci NKÚ sice v průběhu kontroly odhalili účetní nesprávnosti za 1,6 miliardy, ministerstvo je ale ihned opravilo. Týkalo se to hlavně opravy účtování finančních korekcí, údajů v přehledu o peněžních tocích nebo ocenění podmíněného závazku ze soudního sporu. „Účetní závěrka MZe za rok 2017 tak podle názoru NKÚ podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví,“ došli k závěru kontroloři. Podle nich významné nesprávnosti neobsahoval ani finanční výkaz ministerstva za loňský rok.

Ministerstvo ale během kontroly opravilo chyby za více než 100 milionů korun, které kontroloři zjistili v údajích ohledně plnění státního rozpočtu. Podle mluvčí se oprava týkala roztřídění výdajů na členské příspěvky mezinárodním organizacím a výdajů na transfery poskytnuté dobrovolným svazkům obcí.

Kontroloři také prověřovali, jak se ministerstvo vypořádalo s nápravou chyb, které zjistili v předchozí době, a podle nich ministerstvo k většině nedostatků přijalo nápravná opatření. „Jeden z přetrvávajících nedostatků spočíval v tom, že MZe neodvádělo ve stanovených lhůtách do státního rozpočtu veškeré peněžní prostředky, které mají být příjmem státního rozpočtu. Za rok 2017 šlo o více než pět a půl milionu korun,“ uvedla mluvčí.

Podle ní ministerstvo také nezveřejnilo v registru smluv všechny nutné smlouvy. „Protože na tyto nezveřejněné smlouvy následně přijímalo plnění, za které platilo, porušilo kromě zákona o registru smluv i rozpočtová pravidla,“ dodala mluvčí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz