14. ledna 2010 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Podmínky EU na snížení deficitu nesplníme, říká Janota

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Česko nesplní požadavek Bruselu, aby do roku 2013 snížilo podíl deficitu státního rozpočtu na hrubém domácím produktu země pod tři procenta. Lidovým novinám to řekl ministr financí Eduard Janota.

"Zatím nejsme schopni snížit výdaje v roce 2011 a 2012 o jedno procento z letošních 5,3 nebo 5,4 procenta tak, jak požaduje EU," prohlásil včera Janota.

Ministři financí EU se již na začátku prosince shodli, že Česko bude muset do roku 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. K dosažení tohoto cíle by Češi museli od roku 2010 do roku 2013 snižovat deficit nejméně o jedno procento HDP ročně. Pokud se snížení schodku pod tři procenta HDP do roku 2013 nepodaří, stane se přijetí eura do Česka ve střednědobém horizontu utopií. Již letos by pak Česko s největší pravděpodobností bude moci očekávat zahájení řízení kvůli vysokému schodku státního rozpočtu. Z něho můžou vzejít doporučení směřující k nápravě.

Janota řekl LN, že vláda přizná Bruselu neschopnost snižovat rozpočtový deficit do konce ledna. Do Bruselu chce doručit tzv. konvergenční program a také exit strategii, neboli plán, jak by měl stát postupovat, aby ho nezaskočil ekonomický růst po odeznění recese. "Exit strategii jsme projednali na poradě ekonomických ministrů. Příští týden bude předložena na poradě tripartity, a pak půjde na vládu. Budu žádat, aby exit strategie byla přílohou k našemu konvergenčnímu programu...konvergenční program ale nebude pro Brusel veselé čtení," varoval Janota.

Přijetí exit strategie a reforem rozpočtových výdajů je podle Janoty klíčové. "Mandatorní výdaje zejména v sociální oblasti jsou nyní nastavené tak, že vytvářejí zhruba stomiliardový deficit. I kdyby tady byl nyní ekonomický růst, i tak bychom hospodařili se stomiliardovým deficitem. Toto je věc, která se musí řešit, i když není populární a politici se řešení před volbami vyhýbají," zdůraznil Janota.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.