Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Developer Pawlowski chystá arbitráž proti Česku. Najal právníky z Londýna

Podnikatel Sebastian Pawlowski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Sebastian Pawlowski. | foto: Lidové noviny

PRAHA Arbitráž proti Česku o 2,5 miliardy korun může začít na konci roku. Tvrdí to podnikatel Sebastian Pawlowski, který se cítí poškozen tím, že mu soud neumožnil stavět na jeho pražských pozemcích. Na přípravu sporu si podle svých slov najal renomovanou právní kancelář sídlící v Londýně. Na arbitráž se už chystá i ministerstvo financí.

Známý podnikatel švýcarského původu Sebastian Pawlowski pokročil v přípravě na arbitráž s českým státem. Poprvé s ní pohrozil na jaře tohoto roku kvůli tomu, že mu zdejší soudy znemožnily výstavbu několikatisícového sídliště v pražských Benicích.

Nyní získala jeho hrozba reálnější podobu. Developer Pawlowski si najal londýnskou právní kancelář, která ho na spor s Českou republikou připravuje. Na arbitráž se chystají také úředníci z ministerstva financí. Pawlowski svoji podnikatelskou újmu kvůli zastavenému projektu vyčíslil na 2,5 miliardy korun.

„Můžeme potvrdit že nás pan Pawlowski upozornil na přípravu arbitráže. V současné době k tomuto případu shromažďujeme a analyzujeme podklady,“ potvrdil Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva. Oficiální oznámení o hrozícím sporu dorazilo na úřad na 23. června.

ČTĚTE TAKÉ:

Pawlowského pražské pozemky jsou po verdiktu Městského soudu v Praze a následně Nejvyššího soudu oficiálně územím určeným pro zeleň a ornou půdu. Stavět na nich tedy nelze.

Přitom před čtyřmi lety pro vlivného podnikatele situace vyhlížela velmi dobře. Jeho firmě Projekt Sever se v březnu roce 2010 podařilo na hlasování zastupitelstva hlavního města Prahy dosáhnout proměny luk a polí ve stavební parcely. Zastupitelé tehdy pro návrh zvedli ruce i navzdory řadě výhrad. Třeba té, že územím má v budoucnu vést železniční trať. I proto se mluvilo o Pawlowského nadstandardních vztazích s tehdejším vedením Prahy v čele s Pavlem Bémem (ODS).

Obec Benice má v současnosti přes 500 obyvatel.

Městská část Benice má v současnosti přes 500 obyvatel.

Nyní se Pawlowski – známý v Praze například kvůli pronájmu Škodova paláce hlavnímu městu či výstavbě kancelářské budovy nad stanicí metra Národní třída – snaží protlačit svůj projekt i za cenu mezinárodního sporu.

„Žalobu momentálně připravuje v Londýně jedna z nejznámějších kanceláří na světě, která se na tyto arbitrážní případy specializuje. Kancelář bere pouze ty případy, u kterých je šance na úspěch velmi vysoká a je vyplácena pouze v případě úspěchu,“ řekl Pawlowski pro Lidovky.cz.

Jméno najaté firmy ale zveřejnit nechtěl - kvůli tomu, že by její lidé údajně pracovali pod politickým tlakem. Prozradil pouze to, že jím najatá společnost nemá v Česku zastoupení.

„Po podrobném prostudování se tato kancelář rozhodla případ převzít. Arbitráž by tudíž mohla začít již do konce tohoto roku,“ dodal podnikatel. Mezinárodní spor je namístě z toho důvodu, že firma Projekt Sever, která benickou výstavbu zaštiťuje, je vlastněná Pawlowského švýcarskou společností Pawlowski AG.

Ministerstvo financí počítá s tím, že pokud spor skutečně započal, jeho výsledek by byl znám na konci roku 2016 či na začátku roku 2017.

Jak to s tím plánem je?

Nicméně arbitráž není v této komplikované kauze jediným možným řešením. Už od jara se Sebastian Pawlowski pokouší přimět pražského primátora, ředitelku odboru územního plánování a metropolitní zastupitele, aby začali znovu projednávat změnu územního plánu u jeho benických pozemků. Tedy aby z nich znovu učinili stavební parcely.

Ve svých dopisech podnikatel tvrdí, že zástupci města mají ze zákona povinnost ve věci neprodleně konat. „Platné právní předpisy ukládají, aby v případě zrušení změny územního plánu bylo bezodkladně rozhodnuto o novém pořízení této změny,“ míní podnikatel. Zároveň tvrdí, že soudy zrušily změnu pozemků na parcely kvůli chybám úředníků při jejím projednávání.

Navzdory Pawlowského tvrzením se pražští zastupitelé na konci července odmítli změnou benických pozemků zabývat. Zůstávají tak oficiálně zelení.

Pražští radní si kvůli sporu s Pawlowským dokonce objednali nezávislý právní posudek, který jim měl dát odpověď na to, zda se skutečně musí touto změnou neodkladně začít zabývat. Zpráva najaté advokátní kanceláře Čalfa, Bartošík a partneři tvrdí, že pražskému zastupitelstvu taková povinnost nevznikla.

„V posuzovaném případě totiž došlo ke zrušení změny územního plánu, která se týkala pouze části území upravovaného územním plánem, nikoliv ke zrušení územního plánu nebo jeho části,“ stojí ve zprávě, kterou mají Lidovky.cz k dispozici.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...