Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Podpora obnovitelných zdrojů zvyšuje deficit rozpočtu, varuje studie

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Podpora obnovitelných zdrojů má velmi vážný dopad na českou ekonomiku, zjistila studie společnosti Next Finance. Bez jejich podpory by například deficit státního rozpočtu mohl být v příštím roce o 14 procent nižší. Obnovitelné zdroje silně zatěžují rodinné rozpočty, stát i hospodaření podniků, vyplývá také ze závěrů studie.

"Na rok 2012 je naplánovaný deficit státního rozpočtu ve výši 105 miliard korun. Bez podpory obnovitelných zdrojů by ale činil jen 90 miliard," uvádí studie. Na problematiku nabízí i jiný pohled: "Kdybychom nepodporovali obnovitelné zdroje, mohli jsme zrušit daň z nemovitostí i dálniční poplatky a ještě by nám tři miliardy korun zbyly."

Letos stojí obnovitelné zdroje 38 miliard

Podpora obnovitelných zdrojů jen za letošní rok stojí 38 miliard korun. Z toho stát přispívá částkou 11,7 miliardy korun, další část hradí spotřebitelé v cenách elektřiny. Průměrná rodina platí ročně za obnovitelné zdroje podle propočtů Next Finance 1047 korun. Většina z toho jde na podporu solárních elektráren.

ČTĚTE TAKÉ:

Příští rok však stát již na obnovitelné zdroje poskytne méně než 11,7 miliardy korun, což ve výsledku přinese další růst cen elektřiny. Vážný dopad mají obnovitelné zdroje také na průmysl, který kvůli nim více platí za elektřinu. "Při podpoře dané v roce 2011 průmysl podpořil obnovitelné zdroje částkou 8,2 miliardy korun, která mohla jít do investic za účelem zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu nebo do výzkumu," uvádí studie.

V sektoru obnovitelných zdrojů vznikají nová pracovní místa

Pozitivně se ale sektor obnovitelných zdrojů podle Next Finance projevil ve snížení nezaměstnanosti. "Díky podpoře obnovitelných zdrojů vzniklo v ČR navíc 28 000 pracovních míst," tvrdí studie. Například ve fotovoltaice však bude výroba časem více automatizovaná a počet zaměstnanců se bude snižovat.

V dalších letech povede systém podpory obnovitelných zdrojů podle studie ke státním výdajům ve výši tři čtvrtě bilionu korun. To i navzdory tomu, že Energetický regulační úřad chce podporu obnovitelných zdrojů od roku 2014 zastavit. Stávající zdroje mají totiž garantovanou návratnost v některých případech i na 20 let.

Lepší by byla investice do zateplení budov

Podle závěrů prezentované studie by se zřejmě více vyplatilo prostředky vynaložené na obnovitelné zdroje investovat do zateplení budov. Tím by spotřeba energie v ekonomice klesla, snížila by se i závislost na dovozu plynu a udržely by se investice do bydlení.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!