3. ledna 2010 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Podtrženo, sečteno: loňský schodek podle Fischera dosáhl 195 miliard

Ministr financí Eduard Janota a premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota a premiér Jan Fischer. | foto: ČTK

PRAHA Schodek státního rozpočtu za loňský rok dosáhl podle předběžných údajů ministerstva financí 195 miliard korun. Rozpočet byl původně schválen se schodkem 38,1 miliardy korun.

Jde o výpočet k 30. prosinci. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl premiér Jan Fischer.

Ministr financí Eduard Janota v polovině prosince připustil, že schodek státního rozpočtu letos může činit až 200 miliard korun.

Státní rozpočet na rok 2009 byl původně schválen se schodkem 38,1 miliardy korun, v listopadu byl navýšen na 52,2 miliardy Kč.

Fakticky ale deficit rozpočtu letos přesáhne kvůli krizi podle dřívějšího odhadu ministerstva financí 175 miliard korun. Ke konci listopadu stát hospodařil s rekordním schodkem 169,4 miliardy korun.

Rozpočet na rok 2010 předpokládá schodek asi 163 miliard korun. Sněmovna bude ale jednat už v lednu o návrzích, který by jej zvýšili.

Jde o vrácení výše mateřské na loňskou úroveň, pro letošek ji snížil vládní protikrizový balíček. ČSSD navrhuje také letos vyplatit mimořádný důchod 2400 korun. Na stole je i návrh na zrušení neplacení prvních tří dnů nemocenské.

Premiér Fischer dnes uvedl, že ještě do sněmovní schůze, která začíná 26. ledna, se sejde i v souvislosti s těmito návrhy s lídry všech parlamentních stran.

ČTK