Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Podvod v pohonných hmotách. Gang měl okrást stát o 250 milionů

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Skupina lidí je podezřelá, že podvedla stát o 250 milionů korun na daních z prodeje pohonných hmot. Gang měl údajně přijít s novou strategií, jak stát okrást o peníze.Případ se týká jedné ze sítí čerpacích stanic na území celé České republiky.

Při akci, na níž spolupracovala finanční správa a celníci, byl zabaven majetek v hodnotě 50 milionů korun. Součástí toho bylo i 150.000 litrů pohonných hmot. Informaci sdělila Jitka Ježková z generálního finančního ředitelství Finanční správy

Celníci s kolegy z finanční správy zasahovali na jedné čerpací stanici poblíž Čkyně na Prachaticku. Ježková uvedla, že finanční ředitelství i celníci na přípravě případu pracovali měsíc. Zásah ještě nebyl ukončen, řekla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Dodala, že případná škoda z nezaplacené spotřební daně tak zatím nemohla být stanovena.

ČTĚTE TAKÉ

Skupina, která podváděla na dani z přidané hodnoty, podle ní působila zejména v severních, východních a jižních Čechách. Podle Ježkové jde o nový typ daňových úniků v oblasti pohonných hmot. "Nová strategie spočívá v tom, že skupina už jen nedováží pohonné hmoty prostřednictvím nastrčených firem, ale od počátku se do ní zapojují i legitimní firmy, které nezdaněné zboží prodávají prostřednictvím vlastních čerpacích stanic," řekla Ježková.

Mezi zabaveným majetkem prý kromě pohonných hmot figurují například i luxusní vozy nebo peníze v hotovosti. Na akci se kromě celní správy a generálního finančního ředitelství podílel i finanční analytický útvar ministerstva financí.

NEDÁVNÉ PODVODY S POHONNÝMI HMOTAMI

2. června 2009 - Protikorupční policie obvinila osm lidí z toho, že dováželi pohonné hmoty a neodváděli z nich daně. Podle kriminalistů připravili stát o více než miliardu korun.

Listopad 2010 - Kriminalisté spolu s celníky zadrželi tři lidi, kteří podle nich ošidili stát na daních o nejméně 243 milionů korun při dovozu pohonných hmot z Rakouska a Německa.

1. března 2011 - Ostravská pobočka protikorupční policie oznámila, že obvinila devět lidí, kteří podle ní v letech 2008 až 2010 připravili stát o 520 milionů korun při nezákonných machinacích s pohonnými hmotami.

6. května 2011 - Útvar odhalování korupce a finanční kriminality oznámil, že stíhá šest lidí z Moravy za daňové úniky ve výši 420 milionů korun. Podle policie v roce 2009 zkrátili daň z přidané hodnoty při obchodech s minerálními oleji.

29. prosince 2011 - Protikorupční policie navrhla obžalovat dva muže a jednu ženu z krácení daní v souvislosti s dovozem pohonných hmot ze Slovenska. Trestná činnost se podle kriminalistů odehrávala mezi lety 1996 a 2002 a skupina stát údajně připravila o víc než 2,6 miliardy korun.

13. ledna 2012 - Protikorupční policie obvinila sedm lidí, kteří se podle ní podíleli na krácení DPH při nákupu nafty. Skupina podle kriminalistů dovezla do ČR motorovou naftu, ze které neodvedla DPH. Tím podle kriminalistů vznikla státu škodu nejméně 810 milionů korun.

20. ledna 2012 - Protikorupční policie obvinila pět mužů, kteří nezaplatili DPH při dovozu pohonných hmot z Německa. Tím se podle vyšetřovatelů obohatili nejméně o 320 milionů korun.

24. dubna 2012 - Protikorupční policie ukončila vyšetřování údajného krácení DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Sedm lidí údajně připravilo stát na daních o 412 milionů korun.

6. prosince 2012 - Policie obvinila osm lidí z krácení DPH při dovozu pohonných hmot z Německa a Rakouska. Škoda způsobená státu dosáhla podle policie asi 1,25 miliardy korun.

22. května 2013 - Pražské státní zastupitelství podalo k soudu obžalobu na pět mužů a dvě ženy podezřelé z krácení daní při obchodech s pohonnými hmotami. Vyšetřovatelé spočítali škodu na 929 milionů korun.

29. května 2013 - Ostravský krajský soud nepravomocně uložil tresty od čtyř do 11 let členům gangu překupníků pohonných hmot. Podle soudu způsobili státu machinacemi s DPH škodu 564 milionů korun. Celková výše škody ale mohla být až šest miliard korun.

15. listopadu 2013 - Finanční a celní správa odhalila při akci s krycím názvem Pavučina daňové úniky za 750 milionů korun. Kriminalisté zjistili více než čtyři desítky nelegálních odběrných míst, které byly zásobované minerálním olejem, který byl následně prodáván jako nafta.

18. prosince 2013 - Finanční správa oznámila, že odhalila skupinu lidí podezřelých z podvedení státu o 250 milionů korun na daních z prodeje pohonných hmot.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...