9. prosince 2010 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Podzemní voda bude v Česku ubývat, sněží totiž stále méně

Deštivé počasí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deštivé počasí. | foto: Shutterstock

PRAHA Stát s pomocí evropských fondů investuje 623 milionů korun do zmapování zásob podzemní vody v České republice, aby měl k dispozici aktuální údaje o možnostech jejího čerpání.

Nynější výpočty hodnot zdrojů podzemních vod jsou starší i více než 20 let a odborníci se obávají, že zásoby podzemní vody se kvůli klimatickým změnám i neúměrné spotřebě mohou tenčit. To by mělo negativní dopad na zásobování obyvatelstva pitnou vodou.

"V řadě oblastí existuje závažný nedostatek informací o kapacitách využitelných zásob podzemních vod. Chybí tedy údaje o možnostech čerpání," sdělil dnes novinářům Petr Mixa z České geologické služby, která projekt dostala na starost.

Renáta Kadlecová z České geologické služby upozornila, že kvůli oteplení mohla za posledních deset let klesnout hladina a množství podzemních vod.

Bohatá sněhová nadílka zaskočila i země s mírným klimatem.

Většina podzemní vody pochází ze sněhu

"Musíme si uvědomit, že podzemní vody jsou dotovány převážně v mimovegetačním období, kdy by v našich zeměpisných podmínkách měly převládat sněhové srážky," uvedla Kadlecová.

Kvůli klimatickým změnám ale čím dál častěji prší koncem jara a v létě, kdy vegetační kryt neumožní dostatečné vsáknutí převážně přívalových srážek. Většina vody, kterou nespotřebují rostliny, se totiž vypaří nebo odteče po povrchu.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.