5. října 2012 16:34, aktualizováno  19:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pojišťovny jsou v minusu. Jeden pojištěnec je ročně stojí 21 tisíc

Čekárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čekárna | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Poprvé od roku 2008 byly všechny pojišťovny v minusu, uvádí zpráva o vývoji hospodaření systému v roce 2011, kterou má projednat ve středu vláda. A podle zprávy hrozí, že bez účinných zásahů, které by zbrzdily výdaje, budou pojišťovny stále víc platit až po lhůtě splatnosti.

Reakce předsedy zdravotního výboru sněmovny Borise Šťastného:

"ODS na nebezpečí vysokého deficitu v systému veřejného zdravotního pojištění upozorňuje více než rok. Skutečná ztráta je daleko vyšší, protože byla už dříve částečně pokryta i z rezerv pojišťoven. Na vině je neexistence ani náznaku zdravotnické reformy, která by samozřejmě tento problém řešila. Nedojde-li ze strany ministra zdravotnictví Leoše Hegera k okamžitému řešení situace v podobě reformy zdravotních pojišťoven a úsporám a reformám v systému zdravotního pojištění, stane se situace ve zdravotnictví neudržitelnou. Další přešlapování na místě a permanentní odkládání zdravotních reforem může vést k rychlému zhoršení kvality a dostupnosti péče a nástupu platební neschopnosti zdravotních pojišťoven vůči zdravotnickým zařízením."

Výdaje veřejného zdravotního pojištění přesáhly v loňském roce jeho příjmy o více než pět miliard korun. Na zdravotní péči bylo vydáno necelých 218 miliard a meziročně výdaje tak narostly o 1,5 procenta.

V roce 2011 zajišťovalo v Česku služby osm zdravotních pojišťoven pro deset a půl milionu pojištěnců. Po přerozdělení na jednoho pojištěnce stál jeden pojištěnce v průměru 21 tisíc.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji na jednoho pojištěnce znamenal pro VZP převis výdajů o 56 milionů u zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven 745 milionů.

Nejdražší je ústavní péče

V průměru za 6 milionů lidí hradil pojistné stát, při měsíční platbě 723 korun to za rok bylo 53 miliard korun.

Největší díl vydání pojišťoven loni šel na ústavní péči, 113 miliard korun. Ambulance dostaly 58 miliard, za léky na recepty daly pojišťovny 34 miliard. Na nákladnou péči šlo 46 miliard a na prevenci 745 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK