3. července 2009 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pojišťovny evidují po záplavách škody za 1,3 mld. Kč

Silnice v obci Buková, která byla vodním živlem zcela zničena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silnice v obci Buková, která byla vodním živlem zcela zničena | foto: ČTK

PRAHA Klienti nahlásili pojišťovnám po záplavách, které zasáhly v minulých dnech část země, 8147 škod za celkem 1,3 miliardy korun. Pojišťovny nyní odhadují, že počet pojistných událostí stoupne na více než 13.800 a celkové škody se přiblíží 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktuální statistiky, kterou dnes ČTK poskytla Česká asociace pojišťoven (ČAP).

Pojišťovny doposud vyřídily 574 škod za více než 12 milionů korun. Na zhruba šest desítek ještě nevyřízených pojistných událostí vyplatily na zálohách dalších asi šest milionů korun.

Česká pojišťovna vyplatí za škody ze záplav a povodní, které vznikly v posledních deseti dnech, podle upřesněných odhadů více než půl miliardy korun. Na navýšení částky se podílejí zejména nahlášené škody na infrastruktuře v Moravskoslezském kraji.

Současný počet nahlášených pojistných událostí již přesáhl 6200, celkově ČP očekává o zhruba tisíc škod více. Minimálně 100 obytných budov bude určeno k demolici, dodala mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská.

Nynější záplavy jsou třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka. Celkové škody se odhadují na zhruba šest miliard korun. Většinu nákladů na odstraňování povodňových škod ponese stát.
ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?