23. října 2012 15:25, aktualizováno  16:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel chce po Česku dalších 4,5 miliard, pokladna EU je prázdná

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŠTRASBURK/BRUSEL Evropská komise požádala členské státy, aby pro letošní rozpočet unie poskytly dodatečných téměř devět miliard eur (asi 225 miliard Kč) . Na Česko by podle běžného klíče mělo z této sumy připadnout zhruba 180 milionů eur, tedy asi 4,5 miliardy korun.

Rozhodnutí komise se čekalo, neboť v posledních týdnech se ukázalo, že v rozpočtu na některé programy už nezbývá dost peněz. Ministr financí Miroslav Kalousek už minulý týden předeslal, že odmítnout případnou pomoc by blo krátkozraké a populistické.

„Pokud má Evropská komise výrazné potíže s cash flow, tak je má proto, že nedokáže včas vyplatit prostředky zemím, které čerpají kohezní pomoc. A pokud nebudou těm zemím, které kohezní pomoc čerpají, prostředky propláceny včas, tak hrozí výrazné problémy v jejich veřejných rozpočtech,“ řekl Kalousek po jednání šéfů státních kas v Lucemburku.

ČTĚTE VÍCE:

Dnes unie argumentuje především financemi pro studenty a vědu a výzkum. „Přicházíme s řešením pro Erasmus a další programy, které jsou v roce 2012 kvůli nedostatku prostředků v nebezpečí,“ řekl eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski o žádosti o poskytnutí dalších 8,975 miliardy eur k již dříve odsouhlaseným 129 miliardám eur pro letošek.

Česká reakce

Vláda zatím oficiální žádost nedostala, řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek . „Až přijde, bude se tím zabývat vláda. Já se vyjádřím až po jednání vlády,“ uvedl.

„Ani jedno euro není pro Brusel,“ zdůraznil komisař. Všechny tyto peníze by podle něj měly jít pro studenty, vědce a malé a střední podniky.

Fajmon: Erasmus je jen líbivá zástěrka pro veřejnost

Problémy s „dírami“ v rozpočtu jsou způsobeny tím, že výše plateb, kterou schválily členské země s europoslanci po zdlouhavých a složitých jednáních, je nižší než závazky, které by letos unijní rozpočet měl pokrýt.

Podle europoslance ODS Hynka Fajmona jde o součást vyjednávací taktiky komise, která se snaží dostat rozpočet na rok 2013 na co nejvyšší úroveň, protože pak od něj bude odvozen nový víceletý finanční rámec na roky 2014 až 2020, o němž se nyní tvrdě vyjednává.

„Komise tak uměle vytváří tento problém, aby získala na svou stranu veřejnost, a využívá k tomu studentský program, který je populární,“ podotkl Fajmon.

Teď nastala ta chvíle

Komise, která původně navrhla vyšší rozpočet, než jaký byl nakonec schválen, už předem upozorňovala, že nějaké peníze budou moci ke konci roku možná „chybět“. Navíc se připojuje i to, že se blíží konec dlouhodobé finanční perspektivy (2007 až 2013), přičemž tradičně na konci tohoto období přichází víc žádostí o proplácení peněz.

Předseda Evropské komise José Barroso v prohlášení podotkl, že nejde o to, že komise žádá o víc peněz, nýbrž o to, aby členské státy dostály svým dřívějším závazkům. „Tyto platby jsou nezbytné k oživení růstu a vytváření míst napříč EU,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Připomněl rovněž, že členské státy a zákonodárci při přijetí původního rozpočtu na letošní rok vyzvaly komisi, aby v případě, že se ukáže odsouhlasené množství peněz jako nedostatečné k pokrytí závazků, přišla s návrhy dodatečných změn.

„Opakovaně jsem varoval, že neustálé škrty v navrhovaném rozpočtu mohou vést k velkému problému,“ doplnil Lewandowski. „Teď nastala ta chvíle,“ řekl.

U programu Erasmus chybí nyní kolem 90 milionů eur, což může vést k výrazné redukci množství míst, které jsou v rámci výměn studentům nabízeny, nebo ke snížení jim vyplácených stipendií.

Na výzkumné programy komise potřebuje dodatečných 423 milionů eur, aby mohla zaplatit včas a vyhnout se placení úroků za pozdní platby. Největší suma, přes osm miliard eur, pak je třeba na rozvoj venkova a politiku soudržnosti, skrze níž proudí peníze do chudších regionu unie.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz