4. prosince 2009 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pokud levice zdeformuje rozpočet, ODS ho nepodpoří

Zemědělci protestují v Praze kvůli rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci protestují v Praze kvůli rozpočtu. | foto: ČTK

PRAHA Pokud projdou návrhy levice na úpravu rozpočtu na příští rok v rozsahu asi deseti miliard korun, ODS pravděpodobně nepodpoří rozpočet jako celek. Dnes to prohlásil místopředseda ODS Petr Nečas. Podle něj by se měl k situaci vyjádřit i premiér Jan Fischer, protože levicové návrhy rozebírají takzvaný Janotův úsporný balíček.

Naopak šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda bude příští týden při schvalování rozpočtu moci počítat s hlasy sociálnědemokratických poslanců.

Nečas poukázal na dřívější Fischerova slova, že schválená opatření v balíčku představují určitý limit, za který není ochoten jít. "(Fischer a
ministr financí Eduard Janota) řekli, že s existencí tohoto limitovaného balíčku souhlasí, a pokud by to šlo za něj, tak musí přijmout nějaké závěry. Teď to zcela evidentně za něj jde," prohlásil Nečas.

"Vláda se nemusí bát. Náš poslanecký klub příští týden bude hlasovat pro státní rozpočet. My nechceme vyvolávat nejistotu v této zemi. Je nutné se soustředit na zvládnutí dopadů hospodářské krize a připravit řádné volby do Poslanecké sněmovny," řekl novinářům Sobotka.

Zdůraznil, že ani jeden zákon z Janotova úsporného balíčku nebyl zatím změněn, s výjimkou snížení peněžité podpory v mateřství.

Sociální demokraté ve druhém čtení rozpočtu navrhli zachovat příští rok platy ve státní sféře na současné úrovni, přestože v rámci úsporného balíčku byly sníženy o čtyři procenta. Chtějí také zvýšit přímé platby zemědělcům a státní příspěvek poskytovatelům sociální péče. Celkový rozsah opatření je téměř 12 miliard korun, peníze by se měly najít v jiných rozpočtových kapitolách.

ČTK