Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pokud nevybudujeme vzdělanou elitu, česká ekonomika nemusí růst

Členové Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček (vlevo) a Miroslav Zámečník se 24. srpna v Praze zúčastnili Žofínského fóra na téma Hospodářská politika z pohledu KDU-ČSL a protikrizová opatření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček (vlevo) a Miroslav Zámečník se 24. srpna v Praze zúčastnili Žofínského fóra na téma Hospodářská politika z pohledu KDU-ČSL a protikrizová opatření. | foto: ČTK

PRAHA České ekonomice hrozí do budoucna i trvalý pokles, pokud se nezaměří na vzdělání, vědu a moderní technologie. Na dnešním ekonomickém fóru to řekl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník. Zároveň upozornil na to, že ekonomika již v budoucnu nikdy neporoste takovým tempem jako v letech 2005 až 2007.

Růst české ekonomiky

2005                           6,4 %
2006                              7 %
2007                           6,1 %
2008                           2,8 %
                                    Zdroj: ČSÚ

Vysoký růst ekonomiky byl podle Zámečníka souhrou několika příznivých faktorů, dobrého vývoje západoevropských ekonomik, přístupu k levným penězům, ekonomické činnosti poválečných ročníků a nástupu silných ročníků ze 70. let, tzv. Husákových dětí. "Poválečné ročníky ovšem odchází do důchodu a do budoucna naroste počet seniorů o 500.000," připomněl.

Poklesnout mohou i reálné mzdy a životní úroveň

Pokud se tak podle něj neudělají nějaká opatření zohledňující stárnutí populace, tak ekonomika nemusí vůbec růst. "Jsou i země, které dokázaly chudnout i 30 let," uvedl Zámečník. To by ovšem podle něj vedlo až k poklesu mezd a snížení životní úrovně. Řešením je podle něj investovat do vzdělání a vědy, vybudovat nejlepší možné školství a změnit hospodářskou politiku tak, aby se zastavil rychlý růst zadlužování.

Jako opatření například uvedl i výuku jazyků. "Jako první věc, kterou bych zakázal, je dabing v televizi," řekl v nadsázce Zámečník s tím, že každé dítě by mělo umět anglicky. "Každý, kdo může být vzdělaný, ať je vzdělaný. Musíme vybudovat vzdělanou elitu," dodal.

Příkladem ekonomiky, která se s novou situací vypořádala, je v Evropě podle Zámečníka pouze Finsko. Tato země investovala do vědy a školství a dokázala tak vytvořit ekonomiku konkurenceschopnou i ve světě měnícím se hospodářskou krizí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.