5. února 2009 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poláci asi odloží vstup do eurozóny

Euro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto. | foto: SAMUEL KUBANI AFP

VARŠAVA Polsko bude možná muset kvůli dopadům finanční a hospodářské krize odložit přijetí eura. Vláda chtěla, aby evropskou měnou začali Poláci platit v roce 2012. Premiér Donald Tusk nyní přiznal, že vstup do mechanismu směnných kurzů ERM-2, plánovaný na polovinu letošního roku, může být odložen, pokud to bude spojeno s příliš vysokým rizikem.

Před zavedením eura musí polský zlotý být minimálně dva roky v mechanismu ERM-2, kde bude jeho pohyb omezen vytyčeným pásmem.

Ambice polské vlády mohou podle ekonomů narazit na neplnění konvergenčních kritérií. Jde zejména o vysoký rozpočtový deficit, který pro vstup do eurozóny musí být nižší než tři procenta HDP.

Polsko se sice ve válce s hospodářskou krizí rozhodlo neprohlubovat deficit a naopak najít úspory v rozpočtu, ale to jsou podle analytiků "kosmetické úpravy". "Rok 2012 je prakticky nereálný termín, rok 2013 je stále ještě technicky možný," uvedl Rafal Benecki z banky ING.

Kaczyński: O přijetí eura by mělo rozhodnout referendum
Z hlediska veřejného dluhu se Polsko podle analytiků může cítit bezpečně. Odborníci ale upozorňují, že jeho výše roste mimo jiné kvůli slábnoucímu kurzu zlotého.

Vláda schválila harmonogram vstupu Polska do eurozóny v říjnu. Od té doby roste podpora evropské měny mezi veřejností. Přijetí eura má být podle politiků vládní liberální Občanské platformy lékem na případnou další krizi. Ukazuje to podle nich mimo jiné příklad Slovenska, kde se evropskou měnou začalo platit v lednu.

Proti přijetí eura v roce 2012 je polský prezident Lech Kaczyński. Jeho ekonomičtí poradci dnes řekli, že prvním možným termínem pro vstup Polska do eurozóny je rok 2015. Jako mezní datum konce zlotého označili rok 2020.

Podle prezidenta by o zavedení jednotné evropské měny v Polsku měli rozhodnout obyvatelé v referendu. Všelidové hlasování v této otázce prosazuje také největší polská opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS), kterou řídí prezidentův bratr Jaroslaw Kaczyński.

Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie. Od 1. ledna měnu zavedlo Slovensko. Česká vláda podle premiéra Mirka Topolánka oznámí termín přijetí společné evropské měny v České republice v listopadu letošního roku.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...