21. listopadu 2013 11:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Policie obvinila 12 obchodníků s ocelí z daňových podvodů

Policie, Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie, Ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Policie obvinila 12 lidí z krácení daní při obchodech s ocelí se škodou zhruba 100 milionů korun. Většinu obviněných zadržela při rozsáhlém pondělním zátahu na 59 místech v Česku. Na policejním webu to oznámil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

V rámci případu také kriminalisté zajistili majetek za 50 milionů, včetně deseti milionů v hotovosti.

Podezřelé obchody s betonářskou ocelí zaznamenali kriminalisté v České republice, ale také na Slovensku a v Polsku. Pachatelé podle policie uměle vytvořili celý řetězec obchodních společností. "Firmy si zboží měly vzájemně přeprodávat, a to s úmyslem neplnit své daňové povinnosti a neoprávněně získávat daňové výhody - nárokování odpočtů DPH a uplatňování osvobození od DPH," uvedl Ibehej.

Do razie se zapojily tři stovky policistů

Celkem 12 osob bylo obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby nebo z napomáhání k tomuto činu, z toho devět lidí skončilo ve vazbě. Hrozí jim až na 10 let.

Škodu sice zatím kriminalisté odhadují na zhruba 100 milionů korun, ale předpokládají, že celkový daňový únik bude zřejmě ještě vyšší. Rozsahu škod a působnosti firem údajně zapojených do krácení daní odpovídal i rozsah pondělní policejní razie. "Kriminalisté provedli na 59 místech České republiky, převážně v Moravskoslezském kraji a Praze, domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor," sdělil policejní mluvčí.

Do akce se zapojilo kolem 200 kriminalistů z finančního útvaru a přes 100 policistů z Moravskoslezského kraje. Na zátahu se podíleli také celníci a pracovníci Finanční správy ČR. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Lidovky.cz, ČTK