Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Policie obvinila tři osoby v kauze tuniských apartmánů. Česko tratí 330 milionů

Tunisko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunisko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vyšetřování podvodu v kauze stavby stovek luxusních apartmánů na tuniském pobřeží, který podpořila Česká exportní banka (ČEB), má první obviněné. Server Lidovky.cz o tom informoval státní zástupce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Policie zahájila trestní stíhání dvou osob pro úvěrový podvod, kterého se měly dopustit právě vylákáním úvěru od ČEB. Policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality dále obvinil jednu osobu z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Banka ostrouhala

Státní banka ČEB, která poskytla úvěr tuniské společnosti M.F.M. Tourism, Hotels and Resorts and Developer, aby tak podpořila její české dodavatele, už dříve informovala, že se stala obětí podvodu. Ke svému úvěru s Tunisany sjednala hodnotnou zástavu – lukrativní pozemek na tuniském pobřeží. Když ale celý projekt výstavby apartmánů zkolaboval, ukázalo se, že ČEB nemá nárok na vydání pozemku.

„Banka se spolehla na to, že má od právní kanceláře potvrzené zřízení zástavy,“ říká nyní generální ředitel ČEB Jiří Klumpar k obchodnímu případu, který banka sjednala v éře jeho předchůdce Lubomíra Pokorného. Ten tuto státní instituci řídil v letech 2008-2010.

330 milionů pryč

Zásadní chyba podle dostupných informací spočívala v tom, že si banka nechala při uzavírání smlouvy na doporučení Tunisanů poradit od místní právní kanceláře.

Stavbu luxusních apartmánů chystala jihlavská stavební společnost PSJ, která se ještě snaží celý projekt oživit. Exportní bance nicméně hrozí, že přijde o dvanáct milionů eur, které Tunisané stačili vyčerpat ještě předtím, než se projekt výstavby 569 apartmánů ve městě Hammamet jižně od Tunisu zastavil.

Jak tento týden informovaly Lidové noviny, státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) totiž rozhodla, že v tomto případě „sesterské“ exportní bance nevyplatí žádné pojistné plnění. Banka totiž podle EGAP nebyla dostatečně ostražitá. „Pro nás je tento obchodní případ nepojištěný a vracíme bance pojistné,“ řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka. Z právního hlediska totiž podle státní pojišťovny smlouva kvůli pochybení banky vůbec nevstoupila v platnost.

Exportní banka původně schválila pro tuniský projekt apartmánů úvěrový rámec ve výši 50 milionů eur, stavba se ale potýkala s řadou potíží a nakonec ji zastavila tuniská revoluce, kterou v roce 2011 začalo takzvané „arabské jaro“.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...