18. října 2010 19:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Policie zatkla 7 lidí za podvody s benzínem. Stát prý přišel o stamiliony

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Policie při velkém zátahu zadržela sedm lidí podezřelých z daňových podvodů při obchodech s pohonnými hmotami, stát údajně připravili o stovky milionů korun. Informoval o tom server iHNed.cz s odvoláním na několik zdrojů, které vůli citlivosti případu nechtějí být jmenovány.

Ve vazbě je údajně také podnikatel Radomír Vybíral spojovaný se firmami kolem společnosti World servis. Podle serveru se škoda může zvýšit na miliardy korun, zadrženým hrozí až deset let vězení. "Řešila to brněnská pobočka Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Všichni jsou ve vazbě," uvedl zdroj, obeznámený s případem.

Zátah se uskutečnil už před dvěma týdny, úřady ale zatím veškeré okolnosti tají. "Nebudeme podávat žádné informace," sdělil mluvčí policejního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Markéta Ševčíková z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci uvedla jen to, že odbor závažné hospodářské a finanční kriminality zahájil 7. října trestní stíhání skupiny osob pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. "Výše uvedeným trestným činem byla způsobena škoda velkého rozsahu v řádech stovek milionů korun," řekla Ševčíková. Podle serveru však může být celková daňová ztráta státu mnohonásobně vyšší.

Daňová správa ministerstva financí se po dvouletém zkoumání dopočítala, že v jediném případě skupina propojených firem ošidila stát o sumu šesti miliard korun. Právě tenhle případ má mít podle informací Hospodářských novin souvislost s World servisem.

Podvodníci při prodeji pohonných hmot z daňového skladu státního podniku Čepro nezapočítávali do základu pro výpočet DPH i spotřební daň, která je přitom vyšší než cena samotného benzinu. Čepro, kterému patří na 80 procent daňových skladů v zemi, obchodovalo s World servisem více než tři roky až do letošního července, v létě však zakázalo všem sedmdesáti zákazníkům veškeré obchody uvnitř svého daňového skladu.

Vybíral, označovaný konkurenty za hlavu velkého petrolejářského impéria, podle svých slov už ve společnostech World servis, Unicorn Oil či Unicorn čerpací stanice nepůsobí, podíly prý prodal.

Stejným způsobem argumentoval před šesti lety, kdy byl obviněn z daňového úniku ve výši 160 milionů korun a strávil sedm měsíců ve vazbě. Policie však tehdy neprokázala, že by se dopustil nezákonného jednání.

ČTK

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz