16. září 2009 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Politici chtějí ´Janotův rozpočet´ snížit na 160 miliard

Ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zástupci politických stran se v pátek sejdou s ministrem financí Eduardem Janotou nad návrhem škrtů, které mají snížit rekordní deficit 230 miliard plánovaný na příští rok. Dojít chtějí k zhruba 160 až 180 miliardám, stále ale nenašli společné řešení rozpočtové krize, škrtat navrhují na opačných stranách. Kabinet Jana Fischera přitom snížením deficitu přinejmenším na 170 miliard podmiňuje svoje další působení.

Janota dnes zopakoval, že bude hledat řešení vyvážené z hlediska škrtů ve výdajích a zvýšení daní. Z postojů politických stran podle něj vyplývá, že dosáhnout dohody bude velmi komplikované. Ministr financí dnes získal podporu v prezidentovi Václavu Klausovi. Na Hradě od něj slyšel, že soubor úsporných opatření podporuje. Vláda dopoledne debatu nad balíčkem přerušila, čeká na výsledek páteční schůzky expertů s Janotou.

Definitivně z legislativních změn, které už má připraveny v paragrafovaném znění, vybere návrhy pro schválení sněmovnou nejdříve v pondělí 21. září. Balíček zahrnuje například zvýšení sazeb DPH, některých spotřebních daní, dědické daně, zvýšení stropu, po jehož dosažení lidé neplatí sociální pojištění, ale také krácení mateřské, rodičovské, porodného, nemocenské, přídavku na dítě a sociální služby.

Zaměstnavatelů by se dotklo zachování sazby pojistného na nemocenské pojištění placeného zaměstnavateli ve výši 2,3 procenta, klesnout měla na 1,4 procenta, a také návrh, aby zaměstnancům platili tři týdny nemoci, nikoli dva, jak je tomu dosud.

Politický kompromis
Balíček je podle ministra financí politickým kompromisem už v současné podobě, je ale prý připraven na další jednání s politiky a případné korekce. Větší úspory v rozpočtech jednotlivých ministerstev, než jaké dosud vláda navrhla, jsou podle něj ale těžko možné. O tom, že na ministerstvech jsou rezervy v řádu desítek miliard korun ve středu hovořil šéf ČSSD Jiří Paroubek. Janota s ním nesouhlasí. "Chtěl bych, aby to řešení na straně daní a na straně výdajů bylo vyrovnané, aby, pokud to přeženu, koruna zvýšených daní se projevila korunou snížených výdajů. Myslím, že toto je v dané chvíli asi maximum možného," řekl.

Předseda ODS Mirek Topolánek dnes podpořil jeden z posledních Janotových návrhů, a to krácení mezd ve veřejné sféře. Platy ve veřejné sféře by podle Topolánka měly klesnout o tři až deset procent. Podle něj musí konkrétní návrhy vzejít z ministerstva financí, Janota mluví o třech procentech. Dál by Topolánek šetřil na mandatorních výdajích, měly by se prý redukovat a lépe zacílit. Byť to také není populární, uvedl. Současně odmítl daňovou progresi s tím, že jde o populismus.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek naopak chce prosazovat opatření na straně příjmů rozpočtu, přivítal byl vyšší daňovou progresi. Dnes zopakoval, že ČSSD trvá na odděleném hlasování o jednotlivých návrzích. Janota očekává jednání stran i expertů nad návrhy. Například ODS svolala na čtvrteční odpoledne jednání ekonomických odborníků strany se členy bývalé Národní ekonomické rady vlády.
ČTK