Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Polský ministr: rozpad eurozóny EU nepřežije

Brusel zažaloval Česko kvůli vybírání daní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusel zažaloval Česko kvůli vybírání daní | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropa je kvůli současné dluhové krizi v nebezpečí, případný rozpad eurozóny by vedl ke konci celé Evropské unie. Na úvod dnešní debaty s europoslanci o krizi to řekl polský ministr financí Jacek Rostowski, jehož země tento půlrok EU předsedá.

 Šéf Evropské komise José Barroso zase řekl, že komise už brzy přijde s návrhy na možnosti zavedení eurobondů, tedy společných evropských dluhopisů. To ale prý krizi hned neukončí.

ČEŠI MAJÍ JASNO

Téměř polovina Čechů očekává rozpad eurozóny, vyplývá z aktuálního výzkumu společnosti Médea Research. Téměř 46 procent obyvatel si podle průzkumu myslí, že současná situace povede k rozpadu eurozóny a 84 procent Čechů je přesvědčeno o tom, že podobné problémy, jako má Řecko, hrozí i dalším státům EU.

Češi se také obávají vlivu dluhové krize na dění v Česku. Dvě třetiny osob starších 18 let mají strach z negativních dopadů zadlužených států EU na jejich soukromý život. Přibližně čtvrtina populace, 24 procent, naopak nemá obavy z důsledků zadlužení států EU.

Mezi veřejností navíc panuje nedůvěra ohledně schopnosti české vlády tyto problémy efektivně řešit. V účinnost vládních opatření proti opakování řeckého scénáře v Česku věří pouze 21 procent osob, ukázal průzkum. Naopak 61 procent občanů ČR starších 18 let nevěří, že kroky podnikané vládou dokážou zabránit tomu, aby se situace Řecka opakovala i v Česku.

Rostowski podotkl, že vystoupení některé země z eurozóny by přineslo "i obrovské náklady s řadou dalších důsledků". O možném vystoupení z eurozóny se v poslední době spekuluje v případě zadluženého Řecka.

V EU ale zatím neexistuje právní základ, na jehož základě je možné z eurozóny odejít, nebo z ní být v případě nedodržování pravidel vyloučen. To by chtěli někteří evropští politici v Evropě změnit. Takové hlasy zaznívaly v minulých dnech například z Nizozemska či Německa.

"Pokud se eurozóna rozpadne, Evropská unie nebude schopna přežít," dodal polský ministr s tím, že by to mělo dalekosáhlé politické dopady na Evropu. "Jsme konfrontováni s největší výzvou této generace," doplnil ho Barroso.

Od některých ekonomů i politiků zaznívají hlasy, že k řešení krize by mohlo vést to, pokud by se v eurozóně zavedly společné dluhopisy. Jenže proti myšlence vydávání společných eurobondů jsou některé země, zejména pak Německo, které se jejich zavedení silně brání.

Komise nyní pracuje na vypracování možností, jak by se případné zavedení společných dluhopisů mohlo uskutečnit. Barroso přislíbil, že tyto návrhy budou zveřejněny již brzy; zřejmě se tak stane během podzimu. Kvůli některým možnostem by podle něj nebylo třeba měnit lisabonskou smlouvu, kvůli jiným ano.

"Musíme být ale poctiví: toto nepřinese okamžité řešení pro všechny problémy, kterým čelíme," řekl Barroso. Eurozóna podle něj potřebuje hlubší integraci. Trhy jí prý uvěří až tehdy, až bude schopná dostát svým závazkům.

Eurozóna se například v půlce července dohodla na mimořádném summitu na novém záchranném balíku pro Řecko, ale také na posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF). Jenže tyto změny zatím neprošly potřebnou ratifikací a například na Slovensku vůči nim existuje velká opozice, která ohrožuje dokonce i tamní vládu.

Předseda nejsilnější lidovecké frakce v zákonodárném sboru Joseph Daul prohlásil, že unie potřebuje zásadní reformy. "Evropa si musí zvolit velký třesk, federaci, Spojené státy evropské, nebo zcela integraci," poznamenal.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!