29. srpna 2012 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šetření podle úřadů: škrtnou si jen půl promile nákladů

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ochota jednotlivých ministerstev a státních úřadů k úsporám v příštích letech je minimální. Ve středu o tom informoval člen poradních orgánů Národní ekonomické rady vlády (NERV) analytik Raiffeisenbank Aleš Michl s tím, že ministerstva a státní úřady jsou podle jeho informací ochotny do roku 2014 včetně letoška celkově ušetřit zhruba 1,6 miliardy korun.

Výdaje na provozní činnost státu jsou přitom 1,5 bilionu korun ročně. Reakci ministerstva financí ČTK zjišťuje.

Podle Michla tento týden NERV obdržel tabulku, kde každé ministerstvo a velký úřad navázaný na státní rozpočet měly vyplnit, kolik hodlají ušetřit v letech 2012-2014.

"V devadesáti procentech kolonek byly samé nuly. Máme celkem 492 organizací státní správy. Výdaje na provozní činnost tohoto státu tvoří u nás 1,5 bilionu ročně. Za tři roky jsou tak schopny naše úřady úspor necelých 0,044 procenta z výdajů, které za tři roky utratí. Prostě nějak se resortům nechce šetřit a tak se zvyšují daně," řekl Michl. Od příštího roku by se měly zvýšit sazby DPH na 15 a 21 procent.

Nejvíce šetří ministerstvo práce

Nejvíce hodlá ušetřit do roku 2013 podle tabulky ministerstvo práce a sociálních věcí, a to přes jednu miliardu korun. Následuje ministerstvo obrany s 390 miliony korun a ministerstvo zdravotnictví s více než 35 miliony korun. Úspory plánuje podle informací dodaných NERV ještě Český telekomunikační úřad (16,8 milionu Kč), ministerstvo zemědělství (20 milionů Kč), ministerstvo školství (29 milionů Kč) a ministerstvo průmyslu (dva miliony Kč). Ostatní úřady a ministerstva s úsporami prý nepočítají.

Michl se domnívá, že ministerstva by mohla výrazné částky ušetřit na provozu. Provozní výdaje, mezi které patří například cena volání nebo elektřiny, by přitom měly být srovnávány s cenami u soukromých firem.

"Pokud tam budou velké rozdíly, měli by to doplatit úředníci ze svého," navrhuje například Michl.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz