Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Portugalsko bude šetřit i po odchodu ze záchranného programu

Portugalská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalská vlajka | foto: Shutterstock

LISABON Portugalská vláda hodlá snižovat státní výdaje ještě dva roky po roce 2014, kdy už nebude muset plnit podmínky záchranného programu dohodnutého s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Lisabon ale vylučuje další zvyšování daní, které se letos zvedly nejvíce v historii země. Řekl to portugalský ministr financí Vitor Gaspar. V příštím roce vláda plánuje seškrtat výdaje o 2,8 miliardy eur (72,2 miliardy Kč), což představuje přes jedno procento ročního výkonu ekonomiky.

ČTĚTE VÍCE:

V roce 2015 je má zkrátit o 700 milionů a v roce 2016 o dalších 1,2 miliardy eur. Portugalsko by mělo odejít ze záchranného programu v polovině příštího roku, kdy by se mělo s financováním svých potřeb plně obracet na finanční trhy.

Tvorba pracovních míst

"I po červnu 2014 budeme mít celou řadu úkolů. Portugalská adaptace bude završená, až dokončíme přechod k ekonomickému růstu a tvorbě pracovních míst," řekl Gaspar v parlamentním výboru. Konkrétní opatření nesdělil, vláda ale už dřív dala najevo, že zasaženy budou sociálně citlivé oblasti, jako je zdravotnictví a školství.

V polovině dubna portugalská vláda schválila nové výdajové škrty v hodnotě 1,3 miliardy eur, což odpovídá 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Udělala to proto, aby zajistila dodržení rozpočtových cílů dohodnutých s mezinárodními věřiteli, protože některá úsporná opatření odmítl tamní ústavní soud.

Portugalsko má letos podle záchranného programu snížit rozpočtový deficit na 5,5 procenta HDP. Příští rok má deficit klesnout na čtyři procenta a v roce 2015 na 2,5 procenta HDP.

Portugalsko se předloni stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur. Portugalskou ekonomiku od té doby tlačí dolů opatření ke snížení rozpočtového deficitu, která jsou součástí podmínek úvěrové dohody.

Ministři financí eurozóny počátkem dubna souhlasili s návrhem prodloužit o sedm let lhůtu, kterou mají Portugalsko a Irsko na splacení úvěrů od EU. Krok má oběma zemím pomoci vrátit se na mezinárodní dluhopisové trhy. Portugalsko a Irsko v minulých dnech daly najevo, že i přes špatnou ekonomickou situaci nebudou žádat Brusel o odložení rozpočtových cílů, o něž nyní žádá Francie.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...