1. května 2013 7:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Portugalsko bude šetřit i po odchodu ze záchranného programu

Portugalská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalská vlajka | foto: Shutterstock

LISABON Portugalská vláda hodlá snižovat státní výdaje ještě dva roky po roce 2014, kdy už nebude muset plnit podmínky záchranného programu dohodnutého s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Lisabon ale vylučuje další zvyšování daní, které se letos zvedly nejvíce v historii země. Řekl to portugalský ministr financí Vitor Gaspar. V příštím roce vláda plánuje seškrtat výdaje o 2,8 miliardy eur (72,2 miliardy Kč), což představuje přes jedno procento ročního výkonu ekonomiky.

ČTĚTE VÍCE:

V roce 2015 je má zkrátit o 700 milionů a v roce 2016 o dalších 1,2 miliardy eur. Portugalsko by mělo odejít ze záchranného programu v polovině příštího roku, kdy by se mělo s financováním svých potřeb plně obracet na finanční trhy.

Tvorba pracovních míst

"I po červnu 2014 budeme mít celou řadu úkolů. Portugalská adaptace bude završená, až dokončíme přechod k ekonomickému růstu a tvorbě pracovních míst," řekl Gaspar v parlamentním výboru. Konkrétní opatření nesdělil, vláda ale už dřív dala najevo, že zasaženy budou sociálně citlivé oblasti, jako je zdravotnictví a školství.

V polovině dubna portugalská vláda schválila nové výdajové škrty v hodnotě 1,3 miliardy eur, což odpovídá 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Udělala to proto, aby zajistila dodržení rozpočtových cílů dohodnutých s mezinárodními věřiteli, protože některá úsporná opatření odmítl tamní ústavní soud.

Portugalsko má letos podle záchranného programu snížit rozpočtový deficit na 5,5 procenta HDP. Příští rok má deficit klesnout na čtyři procenta a v roce 2015 na 2,5 procenta HDP.

Portugalsko se předloni stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur. Portugalskou ekonomiku od té doby tlačí dolů opatření ke snížení rozpočtového deficitu, která jsou součástí podmínek úvěrové dohody.

Ministři financí eurozóny počátkem dubna souhlasili s návrhem prodloužit o sedm let lhůtu, kterou mají Portugalsko a Irsko na splacení úvěrů od EU. Krok má oběma zemím pomoci vrátit se na mezinárodní dluhopisové trhy. Portugalsko a Irsko v minulých dnech daly najevo, že i přes špatnou ekonomickou situaci nebudou žádat Brusel o odložení rozpočtových cílů, o něž nyní žádá Francie.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.