7. dubna 2013 21:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Portugalsko chystá velké škrty, daně ale nezvýší

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalský premiér Pedro Passos Coelho. | foto: Reuters

LISABON Portugalský premiér Pedro Passos Coelho oznámil, že jeho vláda provede velké škrty ve státních výdajích, a to hlavně ve zdravotnictví, ve školství a v sociální oblasti. Daně ale již nezvýší. Šéf kabinetu se tak vyjádřil poté, co ústavní soud v pátek některá úsporná opatření vlády zamítl.

Portugalský ústavní soud odmítl jako protiústavní čtyři z devíti opatření, která chtěl kabinet uskutečnit ještě letos. Proti verdiktu není možné se odvolat. Lisabon tak nemůže počítat s 1,5 miliardy eur, jimiž chtěl dodatečně vylepšit bilanci státního rozpočtu, mimo jiné za cenu krácení platů státních zaměstnanců i důchodů.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda tvrdí, že tato částka je nezbytná k tomu, aby Portugalsko splnilo podmínky záchranného úvěru v objemu 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun) od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Podle prohlášení premiéra se kabinet potřebnou sumu pokusí získat pomocí nových škrtů. ČTĚTE TAKÉ

Premiér jednal v sobotu o dalších krocích s prezidentem. Prezident Aníbal Cavaco Silva poté řekl, že koaliční vláda by měla dál vykonávat svůj mandát a dostát mezinárodním závazkům. Spekuluje se, že Coelho by mohl v blízké době složení kabinetu obměnit.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!