Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Portugalsko zaslouží tvrdou kritiku, zuří Švédi

Předseda portugalské vlády José Sócrates  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda portugalské vlády José Sócrates | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédský ministr financí Anders Borg se dnes opřel do Portugalců a řekl, že si Portugalsko zaslouží tvrdou kritiku za to, jak se postavilo ke své dluhové krizi.

Portugalský premiér ve středu řekl, že země bude muset požádat o mezinárodní finanční pomoc, podle Borga to ale Portugalci měli udělat už dávno. Borg řekl, že je zatím brzy říkat, že Stockholm přispěje na pomoc Portugalsku.

"O pomoc měli požádat mnohem dřív. Máme důvod podrobit Portugalce tvrdé kritice," řekl Borg novinářům. "Sebe i Evropu postavili do velmi složité situace," dodal. Lisabon měl podle švédského ministra žádat o pomoc už na konci loňského roku.

Čtěte také:


Zapotřebí bude až 80 miliard eur
Borg odhaduje, že Portugalsko bude v nejbližších měsících potřebovat 15 až 20 miliard eur (asi 366 až 488 miliard Kč). Lisabon zatím neřekl, kolik bude požadovat, ekonomové většinou odhadují, že země by mohla potřebovat 60 až 80 miliard eur (asi 1,5 až 1,95 bilionu Kč).

Švédsko podle ministra financí potřebuje více informací, aby mohlo celou záležitost vyhodnotit. Až Lisabon požádá o pomoc, na řadu přijde záchranný fond EFSF, do něhož přispívají členové eurozóny. V ní ale Švédsko není, protože podobně jako Česká republika je sice v Evropské unii, ale má stále svou původní měnu, nikoli euro.

Evropský záchranný mechanismus ale sestává ještě z další části finanční pomoci, takzvaného Evropského mechanismu finanční stability (EFSM). Pomoc z tohoto fondu, kam přispívají všichni členové Evropské unie, by zorganizovala Evropská komise. K této pomoci už by tudíž Švédsko přispět mělo, stejně jako Česká republika.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!