Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Portugalsko zaslouží tvrdou kritiku, zuří Švédi

Předseda portugalské vlády José Sócrates  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda portugalské vlády José Sócrates | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédský ministr financí Anders Borg se dnes opřel do Portugalců a řekl, že si Portugalsko zaslouží tvrdou kritiku za to, jak se postavilo ke své dluhové krizi.

Portugalský premiér ve středu řekl, že země bude muset požádat o mezinárodní finanční pomoc, podle Borga to ale Portugalci měli udělat už dávno. Borg řekl, že je zatím brzy říkat, že Stockholm přispěje na pomoc Portugalsku.

"O pomoc měli požádat mnohem dřív. Máme důvod podrobit Portugalce tvrdé kritice," řekl Borg novinářům. "Sebe i Evropu postavili do velmi složité situace," dodal. Lisabon měl podle švédského ministra žádat o pomoc už na konci loňského roku.

Čtěte také:


Zapotřebí bude až 80 miliard eur
Borg odhaduje, že Portugalsko bude v nejbližších měsících potřebovat 15 až 20 miliard eur (asi 366 až 488 miliard Kč). Lisabon zatím neřekl, kolik bude požadovat, ekonomové většinou odhadují, že země by mohla potřebovat 60 až 80 miliard eur (asi 1,5 až 1,95 bilionu Kč).

Švédsko podle ministra financí potřebuje více informací, aby mohlo celou záležitost vyhodnotit. Až Lisabon požádá o pomoc, na řadu přijde záchranný fond EFSF, do něhož přispívají členové eurozóny. V ní ale Švédsko není, protože podobně jako Česká republika je sice v Evropské unii, ale má stále svou původní měnu, nikoli euro.

Evropský záchranný mechanismus ale sestává ještě z další části finanční pomoci, takzvaného Evropského mechanismu finanční stability (EFSM). Pomoc z tohoto fondu, kam přispívají všichni členové Evropské unie, by zorganizovala Evropská komise. K této pomoci už by tudíž Švédsko přispět mělo, stejně jako Česká republika.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!