7. dubna 2011 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Portugalsko zaslouží tvrdou kritiku, zuří Švédi

Předseda portugalské vlády José Sócrates  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda portugalské vlády José Sócrates | foto: Reuters

STOCKHOLM Švédský ministr financí Anders Borg se dnes opřel do Portugalců a řekl, že si Portugalsko zaslouží tvrdou kritiku za to, jak se postavilo ke své dluhové krizi.

Portugalský premiér ve středu řekl, že země bude muset požádat o mezinárodní finanční pomoc, podle Borga to ale Portugalci měli udělat už dávno. Borg řekl, že je zatím brzy říkat, že Stockholm přispěje na pomoc Portugalsku.

"O pomoc měli požádat mnohem dřív. Máme důvod podrobit Portugalce tvrdé kritice," řekl Borg novinářům. "Sebe i Evropu postavili do velmi složité situace," dodal. Lisabon měl podle švédského ministra žádat o pomoc už na konci loňského roku.

Čtěte také:


Zapotřebí bude až 80 miliard eur
Borg odhaduje, že Portugalsko bude v nejbližších měsících potřebovat 15 až 20 miliard eur (asi 366 až 488 miliard Kč). Lisabon zatím neřekl, kolik bude požadovat, ekonomové většinou odhadují, že země by mohla potřebovat 60 až 80 miliard eur (asi 1,5 až 1,95 bilionu Kč).

Švédsko podle ministra financí potřebuje více informací, aby mohlo celou záležitost vyhodnotit. Až Lisabon požádá o pomoc, na řadu přijde záchranný fond EFSF, do něhož přispívají členové eurozóny. V ní ale Švédsko není, protože podobně jako Česká republika je sice v Evropské unii, ale má stále svou původní měnu, nikoli euro.

Evropský záchranný mechanismus ale sestává ještě z další části finanční pomoci, takzvaného Evropského mechanismu finanční stability (EFSM). Pomoc z tohoto fondu, kam přispívají všichni členové Evropské unie, by zorganizovala Evropská komise. K této pomoci už by tudíž Švédsko přispět mělo, stejně jako Česká republika.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?