7. dubna 2010 13:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Posilující koruna ukrajuje Česku dotace z EU, padesátník o 13 miliard

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Každé posílení koruny vůči euru o 50 haléřů ukrojí z evropských dotací pro Česko 13 miliard korun, uvedl dnes na semináři České spořitelny její analytik a odborník na evropské fondy Jan Jedlička.

Podle analytiků má přitom koruna k euru dále zpevňovat. Udržet stávající výši dotací z EU tak podle Jedličky může jen zajištění kurzu. Ministerstvo financí ale zajištění kurzu za nutné nepovažuje.

Méně a méně

V rozpočtovém období 2007 až 2013 může Česko z EU získat 26,69 miliardy eur. Podle aktuálního kurzu to je kolem 674 miliard korun.

Poslední březnová čísla z ministerstva pro místní rozvoj hovoří o tom, že Česko může z Bruselu získat 801,7 miliardy korun.

Příjemci dotací dostali ke konci února proplaceno celkem 108,7 miliardy korun.

"Bez zajištění se musíme smířit s tím, že se balík peněz bude neustále ztenčovat," řekl Jedlička. Podle něj není důvod se zajištění kurzu vyhýbat, když k němu přistupuje i soukromý sektor.

Riziko případných ztrát ze zajištění je totiž podle něj menší než nebezpečí, že silná koruna objem dotací pro Česko zmenší.

"Zajištění se neplánuje, protože čerpání z fondů EU nemá charakter standardních odběratelsko-dodavatelských vztahů, ani se nejedná o spekulační transakce na devizovém trhu, takže nelze použít standardní zajišťovací mechanismy," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Řídící orgány operačních programů proto podle něj musí být opatrné a případné kurzové výkyvy brát v úvahu. "Dotace jsou poskytovány v českých korunách a dopady na konečné příjemce tedy neexistují. Náš postup je zcela v souladu s dohodou vlády a ČNB," dodal Jakob.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.