Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Posilující koruna ukrajuje Česku dotace z EU, padesátník o 13 miliard

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Každé posílení koruny vůči euru o 50 haléřů ukrojí z evropských dotací pro Česko 13 miliard korun, uvedl dnes na semináři České spořitelny její analytik a odborník na evropské fondy Jan Jedlička.

Podle analytiků má přitom koruna k euru dále zpevňovat. Udržet stávající výši dotací z EU tak podle Jedličky může jen zajištění kurzu. Ministerstvo financí ale zajištění kurzu za nutné nepovažuje.

Méně a méně

V rozpočtovém období 2007 až 2013 může Česko z EU získat 26,69 miliardy eur. Podle aktuálního kurzu to je kolem 674 miliard korun.

Poslední březnová čísla z ministerstva pro místní rozvoj hovoří o tom, že Česko může z Bruselu získat 801,7 miliardy korun.

Příjemci dotací dostali ke konci února proplaceno celkem 108,7 miliardy korun.

"Bez zajištění se musíme smířit s tím, že se balík peněz bude neustále ztenčovat," řekl Jedlička. Podle něj není důvod se zajištění kurzu vyhýbat, když k němu přistupuje i soukromý sektor.

Riziko případných ztrát ze zajištění je totiž podle něj menší než nebezpečí, že silná koruna objem dotací pro Česko zmenší.

"Zajištění se neplánuje, protože čerpání z fondů EU nemá charakter standardních odběratelsko-dodavatelských vztahů, ani se nejedná o spekulační transakce na devizovém trhu, takže nelze použít standardní zajišťovací mechanismy," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Řídící orgány operačních programů proto podle něj musí být opatrné a případné kurzové výkyvy brát v úvahu. "Dotace jsou poskytovány v českých korunách a dopady na konečné příjemce tedy neexistují. Náš postup je zcela v souladu s dohodou vlády a ČNB," dodal Jakob.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!