16. března 2016 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poslanci chtějí o rok odložit registr smluv. Úlevy mají dostat další společnosti

Ilustrační foto: Smlouva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Smlouva. | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovní hospodářský výbor chce odložit o rok účinnost zákona o internetovém registru smluv. Do výjimky z normy pro národní podnik Budějovický Budvar, jak ji v novele navrhli lidovečtí poslanci, ve středu výbor navrhl přidat i další společnosti. Úlevy se možná dočkají také veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas.

Zákon o registru smluv předpokládá, že v internetové databázi budou muset od poloviny letošního roku zveřejňovat smlouvy stát, kraje, větší obce a další organizace. Výbor se shodl na tom, že povinnost by na ně měla dopadnout až od července 2017. Od této doby by začalo platit pravidlo, podle něhož nezveřejněná smlouva nebude účinná. S tím počítá původní znění zákona.

Lidovečtí poslanci v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou chtějí dát novelou výjimku pro pivovar Budvar, protože zveřejňování smluv by podle nich odkrylo jeho obchodní strategii, ohrozilo postavení pivovaru na trhu, jeho konkurenceschopnost a vedlo by ke snížení zisků. Budvar spadá pod ministerstvo zemědělství.

Hospodářský výbor podpořil návrh Václava Snopka, aby pod zákon nespadaly ani státní podniky a taky firmy, v nichž mají stát, kraj nebo obec nadpoloviční podíl. Členové výboru většinově hlasovali i pro užší požadavek zpravodaje Štěpána Stupčuka, jenž by dal výjimku jen firmám, které „uspokojují potřeby veřejného zájmu“, tedy například zajišťují dodávky energií nebo zajišťují veřejnou dopravu.

Místopředseda výboru Martin Kolovratník navíc avizoval pozměňovací návrh, který by ulevil České televizi a Českému rozhlasu. Pod zákon by sice nadále spadaly, zmírnit by se ale měly podmínky zveřejnění v registru pro jejich smlouvy v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání. Kolovratník uvedl, že návrh podá ve druhém sněmovním čtení.

Pod už platný, ale zatím neúčinný zákon o registru smluv budou spadat smlouvy s plněním nad 50 b000 korun bez daně z přidané hodnoty. Trvalou výjimku z povinného uveřejňování smluv dostaly malé obce a firmy, v nichž mají většinový podíl. Zákon se nebude vztahovat ani na společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž akcie se obchodují na burze. Konkrétně jde o ČEZ.

Lidoveckou předlohu ohledně Budvaru se budou před dalším projednáváním na plénu zabývat také ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!