27. října 2010 16:13, aktualizováno  17:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poslanci debatovali hodiny o rozpočtu, pak mu řekli 'první ano'

jednání ve sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jednání ve sněmovně | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna schválila dnes v prvním čtení základní parametry návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Schodek má proti letošnímu roku klesnout téměř o 28 miliard na 135 miliard korun. Opozice předlohu v dlouhé debatě kritizovala.

Diskuse k návrhu rozpočtu trvala déle než pět hodin. Pro rozpočet nakonec podle očekávání hlasovali jen koaliční poslanci, opoziční byli proti.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že jeho strana sice návrh nepodpoří, ale nebude zdržovat jeho projednávání. Pokud by sněmovna nestihla rozpočet schválit do konce roku, hrozilo by rozpočtové provizorium.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zdůraznil, že vláda neměla šanci za krátký čas od svého nástupu provést systémové změny. Rozpočet je sestaven je na základě změn některých parametrů. Kdyby kabinet neprovedl nic, schodek by podle něj překračoval 200 miliard korun.

Co také zaznělo na jednání o rozpočtu:

PETR NEČAS (ODS):
Jsem přesvědčen, že přijetí tohoto návrhu státního rozpočtu, jakkoli v některých aspektech nepopulárního, je pozitivní zprávou pro Českou republiku a je pozitivní a dobrou zprávou pro občany České republiky.

MIROSLAV KALOUSEK (TOP 09):
Kdybychom neučinili žádné aktivní opatření a připustili bychom autonomní vývoj příjmů i výdajů veřejných rozpočtů, jak byly nastaveny z roku 2009, byl by výsledný deficit v roce 2011 zhruba 6,6 procenta HDP a vysoce by překračoval 200 miliard korun.

BOHUSLAV SOBOTKA (ČSSD):
Myslím si, že v tuto chvíli je chyba, že vláda nemá hospodářskou
strategii. Kdyby současná vláda byla schopná formulovat dlouhodobou hospodářskou strategii a do jejího kontextu zasadila konkrétní rozpočtovou politiku, byl by rozpočet pochopitelnější a srozumitelnější. Takto je to jenom výkřik. Je to výkřik, který není promyšlený. Nepovede k dlouhodobé stabilizaci veřejných rozpočtů a zhorší životní úroveň velké části obyvatel naší země.

Dnešní hlasování ještě neznamená, že poslanci rozpočet již schválili. Nyní ho teprve dostanou k projednání jednotlivé výbory. "První ano" rozpočtu ovšem zaručuje, že přijmy, výdaje, 135miliardový schodek a způsob jeho vypořádání jsou dané. Závěrečné hlasování se má odehrát až v půlce prosince.

Solární energie na programu příště
Poslanci už se nestačili dostat ke dvěma předlohám, které omezují podporu výroby elektřiny ze slunce a mají zabrzdit nárůst cen proudu pro odběratele. První z nich vláda předložila tak, aby ji mohli poslanci schválit již v prvním čtení. Tato novela omezuje podporu takzvaných ostrovních provozů, což jsou elektrárny, které nejsou zapojeny do distribuční sítě. To podle vlády umožňuje podporu výroby elektřiny i pro vlastní spotřebu. Systém pak nemotivuje tyto výrobce, aby elektřinou šetřili.

Rovněž zužuje podporu jen na solární panely na střechách nebo pláštích budov. Sociální demokraté oznámili, že zrychlené projednávání tohoto návrhu nebudou vetovat. Novinářům to dnes řekl místopředseda strany Milan Urban.

"Sociální demokracie nebude vetovat to rychlé projednání vládního návrhu, tedy nedala žádné veto tak, aby tento návrh mohl být projednán a schválen v prvním čtení," uvedl Urban.

Druhá z vládních předloh obsahuje totožné ustanovení. Kromě toho ale navíc obsahuje návrh, aby distributoři elektřiny měli právo žádat o dotace ze státního rozpočtu. Tyto dotace by pak použili na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů, kterou musí od výrobců vykupovat za vyšší cenu.

ČTK, Lidovky.cz