8. září 2009 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poslanci ODS dnes šrotovné nepodpoří, jeho osud je tak nejistý

Prodej automobilů ve Spojených státech, které zavedly šrotovné zatím jako poslední, v červenci dosáhl nejvyšší úrovně od začátku letošního roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej automobilů ve Spojených státech, které zavedly šrotovné zatím jako poslední, v červenci dosáhl nejvyšší úrovně od začátku letošního roku. | foto: Reuters

PRAHA Poslanci ODS nepodpoří zákon zavádějící šrotovné. Při hlasování o prezidentském vetu zákona se poslanecký klub ODS odhlásí, řekl dnes novinářům předseda klubu Petr Tluchoř. Není tak jisté, zda šrotovné bude platit.

Pro přehlasování prezidentského veta je potřeba přinejmenším 101 poslanců.

Šrotovné obsahuje sociálnědemokratický návrh zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. Jeho výsledná podoba je výsledkem dohody ODS a ČSSD, které si navzájem podpořily své protikrizové zákony.

Sociální demokraté mají ve svém klubu 71 poslanců. Pokud by se k nim přidali komunisté, získali by dalších 26 hlasů. Potřebovali by tak ještě čtyři poslance. Přesto ČSS zůstává optimistická. "Očekáváme, že Poslanecká sněmovna dnes veto prezidenta republiky přehlasuje," řekl na tiskové konferenci ČSSD její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Zákon obsahuje kromě šrotovného návrh na zrychlení odpisů firemního majetku. To už ale platí, protože parlament ho schválil v jiném zákoně, který předkládala ještě bývalá vláda Mirka Topolánka.
Zákon také zavádí delší dávky v nezaměstnanosti, vyšší přídavky na děti a vyšší daňovou slevu na dítě. Jeho hlavním účelem je zmírnit dopady ekonomické krize na Česko.

Diskriminační zákon
Prezident Václav Klaus sociálnědemokratický zákon vetoval. Označil ho za diskriminační a nesystémový. Podle něj obsahuje mnoho legislativních chyb a jeho pozitivní účinek je podle něj nejistý.
Šrotovné by představovalo příspěvek zhruba 30.000 korun na nákup nového automobilu s cenou do půl milionu korun. Dostávat by ho měli lidé, kteří se zároveň zbaví svého nejméně deset let starého vozu.

Začátkem září provozovalo systém šrotovného 13 zemí světa. Nejméně ve čtyřech zemích již ale skončilo, a to na Slovensku, v Rakousku, USA a začátkem září v Německu.

ČTK