22. října 2014 17:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poslanci odsouhlasili rozpočet se schodkem 100 miliard

Rozpočet – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 12 miliard korun na 100 miliard. Opoziční TOP 09 neúspěšně navrhovala vrátit vládě rozpočet k dopracování. Z opozičních řad zněla kritika, že rozpočet je málo prorůstový.

Příjmy se mají proti letošnímu rozpočtu zvýšit z 1,099 na 1,119 bilionu Kč a výdaje z 1,211 na 1,219 bilionu korun. Schodek rozpočtu mají pokrýt především státní dluhopisy.

Konečné schválení v prosinci

První čtení je zatím počátečním krokem ve schvalování rozpočtu. Nyní dostanou rozpočet sněmovní výbory a budou projednávat jeho jednotlivé kapitoly. Závěrečné schvalování se má odehrát přibližně v polovině prosince.

ČTĚTE TAKÉ:

Jde o první návrh rozpočtu, který připravila současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Letošní rozpočet předkládala bývalá úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Dá se předpokládat, že kabinet vzhledem ke své většině ve sněmovně svůj první rozpočet prosadí.

Opozice byla pro vrácení

Pro vrácení vládě hlasovaly ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit. Vládní koalice byla proti, komunisté se hlasování zdrželi. Naopak pro schválení základních parametrů rozpočtu hlasovala koalice, poslanci ODS, TOP 09 a Úsvitu byli proti, komunisté se opět zdrželi.

Stejně jako v předchozích letech opozice návrh kritizovala a koalice ho hájila. Pravici se hlavně nelíbilo, že výdaje rozpočtu sice rostou, ale zvyšují se hlavně provozní a sociální výdaje, naproti tomu výdaje na investice klesají. Opozice se shodla v tom, že rozpočet není prorůstový.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) neúspěšně navrhl vrátit vládě rozpočet k dopracování. Chtěl, aby snížila výdaje i schodek o nejméně 20 miliard a zvýšila peníze na investice z národních zdrojů nejméně na úroveň roku 2012.

Ministr financí Andrej Babiš i další zástupci koalice rozpočet hájili. „Ten rozpočet si myslím, že je výborný, protože ho podpořili zaměstnavatelé, odboráři, pan prezident. Hlavně se nenavyšuje dluh,“ řekl novinářům Babiš. „Ten rozpočet je prorůstový, protože my jsme uvolnili investice,“ dodal. V minulosti se podle něj sice investice plánovaly, ale nevyčerpaly. Tři čtvrtiny rozpočtu jsou dané prorůstovými opatřeními, uvedl. Odmítl také Kalouskovu výtku, že rozpočet je projídáním budoucnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz