16. dubna 2010 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poslanci rozhodli: Pokud půjčíte státu, zaplatíte daň 15 procent

Úroky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Výnosy se státních dluhopisů určených občanům budou podléhat patnáctiprocentní sazbě daně z příjmů. Dnes o tom rozhodla sněmovna. Lidé budou kupovat obligace přímo od státu, který jejich prodejem chce získat víc peněz na financování státního rozpočtu. Předloha nyní míří do Senátu.

Kdy si budete moci koupit český dluh?

Projekt dluhopisů pro lidi je nyní kvůli asi půlročnímu zdržení v jednání o zákonu zastaven. Janota uvedl, že letos by emisi takových dluhopisů zřejmě nevydal. Státní dluhopisy si bude moci koupit prakticky kdokoli.

Důvodem pro zavedení daně je snížit výhody státních dluhopisů, hlavně jejich vyšší zúročení, a zamezit tak nerovnostem na finančním trhu.

Sněmovnou podpořený systém prodeje dluhopisů je podle ministra financí Eduarda Janoty odlišný od původně zamýšleného. "Dojde sice k prodeji přímo ministerstvo financí - klient, nicméně klient bude držet dluhopis do splatnosti. Pokud ne, bude ho moci prodat za tržních podmínek na sekundárním trhu," řekl novinářům Janota.

Dluhopisy původně neměly být volně obchodovatelné a stát chtěl jejich krátkodobé držení znevýhodňovat pomocí srážky. Ministr podotkl, že prodej dluhopisů přímo ministerstvem bude znamenat vyšší náklady, které nepůjde přenést na kupce.

ČTK