23. června 2011 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poslanci schválili přílepek, který zdraží zemní plyn

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA  Rezervy na zimní sezonu budou pro dodavatele zemního plynu povinné. Sporné opatření prošlo jako přílepek k zákonu o hospodaření energií třetím čtením v Poslanecké sněmovně.

Návrh má řadu příznivců, hovořících o posílení bezpečnosti dodávek plynu koncovým spotřebitelům. Stejně tak má mnoho odpůrců, varujících před omezením konkurence na trhu a následným růstem ceny plynu. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů LN stojí za návrhem skupina KKCG podnikatele Karla Komárka.

ČTĚTE VÍCE:

KKCG totiž připravuje miliardové investice do nových podzemních zásobníků plynu a v současnosti nemá jistotu, že nalezne dostatek zájemců o skladovací kapacity.

Objevují se však hlasy, že návrh jde na ruku i skupině RWE či dalším firmám, které chtějí podzemní zásobníky stavět. "Jednoznačně se jedná o lobbing společností, které mají zásobníky. Poslední dobou klesá zájem, a tedy i cena této služby," potvrzuje informace LN ředitel firmy Lumius Miloň Vojnar.

Přílepek obsahuje ustanovení, podle kterého budou všichni dodavatelé plynu od příštího roku povinni disponovat na počátku topné sezony skladovací kapacitou v zásobnících, a to ve výši nejméně 20 procent roční dodávky plynu.

Před přijetím přílepku poslance varoval také Energetický regulační úřad. Podle úřadu scházejí volné kapacity v zásobnících, ty stávající z převážné části využívá skupina RWE. Splnění zákonné podmínky navíc bude možné jen těžko kontrolovat. Úřad varuje i před dopadem do cen plynu.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?