12. června 2009 14:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poslanci snížili DPH restauracím, uleví se i těm, co nakupují z ciziny

Restauratéři budou odvádět nižší daně. Zlevní? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restauratéři budou odvádět nižší daně. Zlevní? | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Poslanecká sněmovna dnes podpořila přesun vybraných služeb do nižší devítiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Týká se to například oprav jízdních kol, oděvů, kadeřnických nebo restauračních služeb. Uleví se i těm, kteří nakupují přes internet ze zemí mimo EU. Zatímco doposud mohli bez dopočtení daně nakoupit věc je do hodnoty 600 Kč, nově bude limit 3300 korun.

Celkový dopad opatření na veřejné rozpočty ministerstvo financí odhaduje na tři miliardy až šest miliard korun.

Nižší DPH ale automaticky nemusí znamenat pokles cen za služby, na které se vztahuje. Například prezident Asociace specializovaných prodejců jízdních kol ČR Petr Kohoutek dnes ČTK řekl, že snížení DPH by zřejmě promítly do cen jen některé cykloservisy, navíc pouze částečně.

"Cena práce je totiž u oprav jízdních kol nyní velmi podhodnocená. Firmy si většinou účtují kolem 200 korun za hodinu, což je minimální sazba," podotkl Kohoutek.

Internetové nákupy budou výhodnější
Předloha také navyšuje horní hranici osvobození dováženého zboží od daně. Osvobození se dosud vztahovalo na věci "nepatrné hodnoty" do částky 22 eur, tedy asi 600 korun. Nově se hranice posouvá vzhůru až na 150 eur, tedy asi 3300 korun.

Základní sazba daně činí 19 procent. Novela vychází z dohody ministrů financí zemí EU o možnosti zařadit některé položky do snížené sazby daně. Týká se to zejména služeb s vysokým podílem lidské práce, restauračních služeb s výjimkou podávání alkoholu a tabákových výrobků a knih na jakýchkoli nosičích.

Návrh počítá i s tím, že opravy a modernizace staveb pro bydlení budou natrvalo ve snížené sazbě. Dosud platná výjimka, která to umožňovala, měla skončit k poslednímu dni příštího roku.


Lidovky.cz, ČTK