28. listopadu 2012 16:13, aktualizováno  16:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poslanci schválili „odpovědný rozpočet“. Se schodkem 100 miliard

Hlasování v poslanecké sněmovně – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování v poslanecké sněmovně – ilustrační foto. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna i přes nesouhlas opozice schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Ten má klesnout proti schválenému letošnímu schodku o pět miliard na rovných 100 miliard korun.

Pro rozpočet v prvním čtení hlasovalo 79 poslanců. Podpořili ho i nezařazení poslanci, například bývalý poslanec ODS Pavel Bém, zato bývalý poslanec ODS Michal Doktor se zdržel. Opozice hlasovala proti.

Sociální demokraté vládě vytýkají například to, že rezignuje na hospodářskou politiku, snaží se hlavně snížit schodek rozpočtu a nestará se například o podporu zaměstnanosti ani o růst ekonomiky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud se podíváme na návrh rozpočtu, tak ten je absolutně pasivní a absolutně rezignuje na jakékoliv snahy v příštím roce s hospodářským propadem a s rostoucí nezaměstnaností cokoliv udělat," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Vaše vláda nemá žádnou hospodářskou politiku. Podle toho vypadají rozpočty, podle toho vypadá realita," prohlásil na adresu koalice Milan Urban.

Podle poslance Petra Braného (KSČM) vláda objektivně škodí zemi. "Státní rozpočet zajišťuje prohloubení krize, místo aby ji řešil," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Finance z dluhopisů

Celkové příjmy návrhu rozpočtu jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun. Téměř celý stomiliardový schodek chce vláda pokrýt vydáním státních dluhopisů.

Poslanec VV Michal Babák navrhoval vrátit rozpočet vládě opět k přepracování s tím, že by nový návrh předložila do 21. prosince.

Rozpočtu se zastal poslanec ODS David Šeich. "Největší hodnotou navrhovaného rozpočtu je bezesporu jeho odpovědnost, dodržování schodku rozpočtu pod třemi procenty HDP, respektive 2,9 procenta HDP," uvedl Šeich. Mezi významná pozitiva rozpočtu podle něj patří i to, že počítá s mnohem reálnějším růstem ekonomiky než rozpočty v minulosti.

Rozpočet nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. Většina z nich kvůli němu zasedne už ve čtvrtek. Vydají doporučení k rozpočtům jednotlivých kapitol. Další čtení, kdy budou poslanci moci navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, by se mělo uskutečnit od středy 12. prosince. Závěrečné schvalování má být o týden později.

Sociální demokraté po schůzi prohlásili, že rozpočet nepodpoří, ale projednávání prodlužovat nebudou. Je podle nich v zájmu státu, aby od Nového roku rozpočet platil a nebylo rozpočtové provizorium.

Na poslední chvíli

Vláda předložila sněmovně návrh rozpočtu už koncem září. Poslanci jí ho ale na žádost ministra financí Miroslava Kalouska vrátili k přepracování, protože nebyl postaven na platných zákonech. Vláda proto poslancům předložila nový návrh.

Aby mohla sněmovna rozpočet schválit i ve třetím čtení, bude se muset nejdříve vypořádat s očekávaným vetem Senátu proti balíku vládních konsolidačních opatření, jež jsou do návrhu rozpočtu zahrnuta.

Horní komora se balíčkem začne zaobírat teprve 5. prosince, takže by se schvalování rozpočtu ve sněmovně mohlo posunout až na poslední dny roku.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK