2. ledna 2015 8:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pošta chce miliardu od státu, soukromé konkurenci se plán nelíbí

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Česká pošta se může těšit na finanční injekci. Chystá se totiž novela zákona o poštovní službě, která státní firmu zbavuje nutnosti platit náklady na provoz poboček z vlastních peněz. Místo pošty by požadovanou miliardu každoročně vynaložil stát. Posílil by tak nynější dvacetimiliardové tržby firmy.

LN mají návrh novely, která je nyní v připomínkovém řízení, k dispozici. Pokud pošta získá dodatečné peníze ze státního rozpočtu, bude moci zachovat síť zhruba 3300 poboček v současné podobě. 

Udržení počtu provozoven v nynějším rozsahu je prioritou ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jehož resort novelu společně s ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje.

Podle předkladatelů není současný systém hrazení provozu poboček pošty pro státní podnik výhodný. „Nezajišťuje spravedlivou a dostatečnou kompenzaci čistých nákladů na poskytování základních poštovních služeb,“ uvádí důvodová zpráva k novele zákona o poštovních službách. 

Dotace pro pobočky

Vnitro se proto obává, že pošta všechny peníze, které by měla investovat do svého rozvoje, utratí za dotování ztrátových poboček. „To celkově povede k ohrožení ekonomické stability držitele poštovní licence a ke snížení úrovně základních poštovních služeb,“ argumentuje ministerstvo. 

Miliardovou částku by Česká pošta měla každoročně dostat přímo prostřednictvím zvláštní kapitoly státního rozpočtu. Ten má pod palcem ministr financí Andrej Babiš, jehož vládní hnutí ANO se honosí tím, že nechce zbytečně utrácet.

„Ministerstvo financí nevede připomínková řízení přes média. Předpokládáme, že všechny vzniklé náklady budou hrazeny prostřednictvím již rozpočtovaných finančních prostředků Českého telekomunikačního úřadu,“ řekl LN mluvčí resortu Michal Žurovec.

Tomáš Tománek

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.