19. září 2015 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pošta zrušila zakázku, kterou vyhrála Babišova firma, obviněná z machinací

Česká pošta- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Česká pošta zrušila zhruba padesátimilionovou veřejnou zakázku na dodávku nákladních aut, kterou by jinak získala firma Agrotec z holdingu Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Agrotec patří k obviněným firmám v případu manipulace se zakázkami pošty. Tendr na auta byl ale podle pošty zrušen ne kvůli stíhání, ale kvůli dosažené ceně.

Auta od Agrotecu totiž byla dražší, než vozy, které se poště podařilo vysoutěžit v jiném paralelně vypsaném tendru.

„Automobily z hlediska svého účelu z obou zakázek mohly plnit stejnou funkci. Proto byla první zakázka zrušena a plnění proběhne z druhé vypsané zakázky,“ řekl deníku Právo mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

„Výsledek respektujeme“

Babišova firma na výhru v tenderu původně nedosáhla. Nabídla totiž až druhou nejnižší cenu, vítěz výběrového řízení však následně ze soutěže nečekaně odstoupil. „Zrušení zakázky jsme vzali na vědomí a žádné další kroky jsme nečinili. Společnost Agrotec respektuje výsledky výběrových řízení,“ uvedl mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.

Firma Agrotec zároveň kategoricky popřela, že by zrušení výběrového řízení jakkoli souviselo s jejím stávajícím vyšetřováním v případu machinací s dalšími zakázkami České pošty. V této kauze už kriminalisté ukončili vyšetřování a navrhli státnímu zastupitelství podání obžaloby.

Společnosti Agrotec dříve šéfoval současný předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

sva, ČTK, Lidovky.cz