14. prosince 2009 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Potvrzeno: český průmysl opět sílí, je na tom nejlépe za poslední rok

Průmysl - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pokles výroby v českých podnicích v říjnu opět zpomalil. Průmyslová výroba meziročně klesla o 7,2 procenta po revidovaném zářijovém poklesu o 11,5 procenta. To jsou pro český průmysl nejlepší čísla za poslední rok, kdy se musel vypořádat s útokem hospodářské krize.

Stavební produkce ve stálých cenách meziročně vzrostla o 0,1 procenta, v září byla vyšší o revidovaných 3,4 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Za říjnovým meziročním poklesem průmyslu stojí hlavně výroba strojů a zařízení a kovoprůmysl. Naopak růst zaznamenala výroba motorových vozidel a přívěsů, potravinářský a těžební průmysl.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmyslová produkce klesla o 4,9 procenta, letošní říjen měl totiž oproti tomu loňskému o jeden pracovní den méně. Meziměsíčně po očištění od sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce vyšší o jedno procento.

Ve stavebnictví pokračoval pokles produkce v pozemním stavitelství a naopak se dařilo inženýrskému stavitelství. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů stavebnictví vzrostlo o 1,4 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce očištěná od sezónních vlivů nižší o tři procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 11,4 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 8,2 procenta, přičemž jejich podíl na celkových tržbách průmyslu činil téměř polovinu.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v říjnu meziročně snížil o 12,1 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 3,4 procenta na 24.265 korun.

Ve stavebnictví průměrný evidenční počet zaměstnanců ve firmách s 50 a více zaměstnanci meziročně klesl o půl procenta. Průměrná měsíční nominální mzda jejich zaměstnanců meziročně vzrostla o 0,1 procenta, byla tak 27.150 korun.

ČTK