Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Povinné účty ovlivní tisíce obcí. ČNB o tom neví

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Všechny české obce, které chtějí mít přístup ke svým penězům, si budou muset založit účet u České národní banky. To je obsah změny, kterou do projednávaného zákona o státní pokladně dodal šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek. Starostové jsou návrhem zděšeni. Pokud však novináři chtějí získat více informací přímo od ČNB, odejdou s prázdnou. Tamní tiskové oddělení totiž o změně, která ovlivní hospodaření sedmi tisíc obcí buď neví, anebo plány z podivných důvodů tají.


Podle Suchánkova návrhu musí mít nově každá obec, každý kraj či vysoká škola zřízený daňový účet u ČNB. Stát tím chce snížit náklady státu na obsluhu státního dluhu. Starostům obcí se nápad nelíbí. Na své komerční účty budou muset peníze z ČNB převádět a za to mají platit. A každý další stupeň na penězovodech nese i riziko zdržení.

VÍCE O NÁVRHU ČTĚTE ZDE:


Českou národní banku však tyto problémy nejspíše nijak netrápí. Čtenáři se o tom mohou přesvědčit z následující emailové komunikace, kterou s tiskovým oddělením vedl redaktor Lidových novin.

JAK KOMUNIKUJE ČNB:

LN Kolik takových povinných účtů ČNB povede?

Tento dotaz by měl směřovat na předkladatele příslušné novely zákona - Ministerstvo financí. Na tuto otázku bude možné zcela přesně odpovědět až poté, co zákonodárci schválí příslušnou legislativu.

LN Jaké budou náklady ČNB na zřízení a vedení těchto účtů.

Náklady ČNB se budou odvíjet od počtu účtů a počtu subjektů, kterým budou tyto účty vedeny.

LN Jak bude ČNB účty obcí (a dalších subjektů) úročit?

Tento dotaz by měl směřovat na předkladatele novely zákona - Ministerstvo financí. Ministerstvo financí v předložené novele předpokládá, že účty příslušných subjektů budou podřízeny souhrnnému účtu státní pokladny (SÚSP), jehož majitelem je Ministerstvo financí.

LN Jak budou moci příjemci s částkami na svých účtech manipulovat, když jednou z podmínek Suchánkova návrhu je, že "peněžní prostředky státní pokladny nesmějí být umístěny mimo účty podřízené státní pokladně."

Tento dotaz by měl směřovat na předkladatele zákona - Ministerstvo financí. Viz odpověď na předchozí dotaz.


Nikdo nic nekonzultoval

Nový návrh, který je ve sněmovně před schválením, přijal rozpočtový výbor bez konzultací s legislativní radou, s ministerstvy nebo svazy krajů, měst a obcí. Aktuální podobu návrhu nezná ani bankovní asociace. Zdržení přísunu peněz přes ČNB přitom může i pro komerční banky znamenat ztráty. "Účty obcí a krajů u nás představují desítky miliard korun," uvedla Klára Pačesová z České spořitelny.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.