31. srpna 2011 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Povinné účty ovlivní tisíce obcí. ČNB o tom neví

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Všechny české obce, které chtějí mít přístup ke svým penězům, si budou muset založit účet u České národní banky. To je obsah změny, kterou do projednávaného zákona o státní pokladně dodal šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek. Starostové jsou návrhem zděšeni. Pokud však novináři chtějí získat více informací přímo od ČNB, odejdou s prázdnou. Tamní tiskové oddělení totiž o změně, která ovlivní hospodaření sedmi tisíc obcí buď neví, anebo plány z podivných důvodů tají.


Podle Suchánkova návrhu musí mít nově každá obec, každý kraj či vysoká škola zřízený daňový účet u ČNB. Stát tím chce snížit náklady státu na obsluhu státního dluhu. Starostům obcí se nápad nelíbí. Na své komerční účty budou muset peníze z ČNB převádět a za to mají platit. A každý další stupeň na penězovodech nese i riziko zdržení.

VÍCE O NÁVRHU ČTĚTE ZDE:


Českou národní banku však tyto problémy nejspíše nijak netrápí. Čtenáři se o tom mohou přesvědčit z následující emailové komunikace, kterou s tiskovým oddělením vedl redaktor Lidových novin.

JAK KOMUNIKUJE ČNB:

LN Kolik takových povinných účtů ČNB povede?

Tento dotaz by měl směřovat na předkladatele příslušné novely zákona - Ministerstvo financí. Na tuto otázku bude možné zcela přesně odpovědět až poté, co zákonodárci schválí příslušnou legislativu.

LN Jaké budou náklady ČNB na zřízení a vedení těchto účtů.

Náklady ČNB se budou odvíjet od počtu účtů a počtu subjektů, kterým budou tyto účty vedeny.

LN Jak bude ČNB účty obcí (a dalších subjektů) úročit?

Tento dotaz by měl směřovat na předkladatele novely zákona - Ministerstvo financí. Ministerstvo financí v předložené novele předpokládá, že účty příslušných subjektů budou podřízeny souhrnnému účtu státní pokladny (SÚSP), jehož majitelem je Ministerstvo financí.

LN Jak budou moci příjemci s částkami na svých účtech manipulovat, když jednou z podmínek Suchánkova návrhu je, že "peněžní prostředky státní pokladny nesmějí být umístěny mimo účty podřízené státní pokladně."

Tento dotaz by měl směřovat na předkladatele zákona - Ministerstvo financí. Viz odpověď na předchozí dotaz.


Nikdo nic nekonzultoval

Nový návrh, který je ve sněmovně před schválením, přijal rozpočtový výbor bez konzultací s legislativní radou, s ministerstvy nebo svazy krajů, měst a obcí. Aktuální podobu návrhu nezná ani bankovní asociace. Zdržení přísunu peněz přes ČNB přitom může i pro komerční banky znamenat ztráty. "Účty obcí a krajů u nás představují desítky miliard korun," uvedla Klára Pačesová z České spořitelny.

Lidové noviny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?