Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Povodně způsobily miliardové škody, HDP je však nepocítí

Životice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Životice. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Přestože celkové škody, které napáchaly středeční povodně, stále narůstají a dosáhnou několika miliard korun, na hrubý domácí produkt Česka budou mít jen minimální vliv. Shodují se na tom oslovení ekonomičtí experti.

Letošní povodně někteří ekonomové označují za obzvláště problematické, protože přišly v době, kdy hospodářství sužuje ekonomická krize. Ve výsledku to ale nebude mít na ekonomiku zásadní vliv. „Z makroekonomického hlediska je u povodní potřeba sledovat dva efekty, které jdou proti sobě. První jsou samozřejmě značné škody na majetku lidí, firem, poničená infrastruktura a další. To HDP ovlivňuje negativně. Proti tomu ale půjde druhý efekt, kdy lidé, firmy, obce budou muset investovat do nových věcí. Tato obnova se na ekonomice zase podepíše pozitivně. Celkově se tyto vlivy vyrovnají a HDP vůbec nic nepozná,“ uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. Podle ní bylo poměrně složité měřit celkové dopady na ekonomiku i u těch nejničivějších povodní, které Česko postihly před sedmi lety.

„Letošní povodně nejsou svou velikostí rozhodně vůbec zanedbatelné. Je ale potřeba říci, že z hlediska vlivu na hrubý domácí produkt jsou pod hranicí měřitelnosti,“ uvedl také Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Hlášené škody stále narůstají
Pro obyvatele zatopených oblastí je minimální či nulový vliv na hrubý domácí produkt jen slabou záplatou. Pro postižené lokality jsou totiž dopady ničivého živlu doslova katastrofální. Odhady škod, které povodně na severní Moravě a ve Slezsku napáchaly, se stále šplhají vzhůru. Nejlépe je to možné sledovat na pojišťovnách. Zatímco ještě ve čtvrtek zástupci pojistných ústavů odhadovali v celkovém součtu škody okolo 350 milionů korun, včera to bylo již mezi 400 až 500 miliony.

„Nahlašované škody z postižených oblastí velice rychle přibývají. Ve čtvrtek jsme evidovali škody okolo jedenácti až patnácti milionů korun, v pátek už bylo jasné, že se přehoupnou přes hranici 50 milionů korun,“ řekla například Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Podobné škody u svých klientů odhaduje také pojišťovna Generali. „Největší nárůst hlášení ale očekáváme až po víkendu. Nyní poškození odklízí následky povodní a hlavně čekají, až ustoupí voda,“ uvedla Renata Werliková z pojišťovny Generali.

Největší množství hlášených škod po včerejšku eviduje Česká pojišťovna (okolo pěti tisíc případů s pojistným plněním 150 milionů korun) a pojišťovna Kooperativa s odhadem přes sto milionů korun.

Samy pojišťovny jsou pojištěné
Lidé z postižených oblastí v současné době zajímá jediné – zda a jak rychle získají od pojišťoven plnění a nemůže-li se stát, že se pojišťovny dostanou kvůli těmto výplatám a současné krizi do problémů.

Nic takového nehrozí, protože samy pojišťovny jsou proti škodám takového rozsahu pojištěné u nadnárodních pojišťovacích kolosů (zajišťoven). Podobně i v letech 1997 a 2002 velkou část škod uhradily právě tyto instituce. Tehdy šlo o mnohamiliardové částky.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...