Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Povodněmi postižení sedláci dostanou přednostně dotace

Zemědělci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Přednostním vyplacením dotací chce stát pomoci povodněmi postiženým zemědělcům. Další pomoc má být prostřednictvím Pozemkového fondu například odkladem splátek nájmu z pronajaté půdy. Na výstavě Země živitelka to dnes řekl premiér Petr Nečas.

Stát umožní zemědělcům ze zatopených oblastí odklad splátek nájmu z pronajaté státní půdy až o jeden rok. Sedláci postižení nedávnými záplavami budou o stejnou dobu moci odložit také splátky v privatizaci nabytých či od státu koupených pozemků, informovalo tento týden ministerstvo zemědělství.

Pozemkový fond zároveň uhradí náklady na odstranění naplavenin na pozemcích ve vlastnictví státu, které jsou kvůli povodním výrazně poškozeny. První odhad ministerstva mluví o 150 hektarech takto znehodnocené půdy, což představuje náklady ve výši zhruba čtyř milionů korun.

Vyšší cena obilí vynahradí škody

Zaplavené Liberecko

Srpnové přívalové deště a následné záplavy nejvíce zasáhly Liberecko. Tamní zemědělci odhadují škody na více než 100 milionů korun.

Premiér se na agrovýstavě zúčastnil zahájení dožínek. Agrární komora původně zvažovala, zda je vůbec uspořádá, protože sklizeň je kvůli deštivému počasí výrazně zpožděna.

V pondělí bylo v celé zemi sklizeno zhruba 67 procent polí s obilím, loni to bylo v téže době přes 90 procent.

Nakonec se dožínky jako oslava sklizně na českobudějovickém výstavišti konaly. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby jsou letos výjimečné, a to právě tím, že není sklizeno.

Produkce obilí bude kvůli počasí oproti loňsku podle komory nižší o 20 procent a ztrátu zemědělců odhaduje na sedm miliard korun.

Nečas novinářům řekl, že doufá, že ztráty kvůli horší sklizni zemědělcům aspoň částečně vykompenzují zvyšující se ceny obilí. Výpadek výnosu bude v České republice u obilnin kolem 20 až 25 procent, uvedl.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...