23. srpna 2010 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Povodňová daň vrazila klín do koalice. Kalousek se opřel do Nečase

Exministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr financí Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Miroslav Kalousek bouchl pěstí do stolu a obořil se na premiéra Petra Nečase. Zpochybňování plánu ministerstva financí pak ministr označil za naprosto nepřijatelnou koaliční praxi. Nečas totiž začal couvat z plánu na získání peněz na odstraňování škod po záplavách.

Předsedové koaličních stran se na takzvané povodňové dani podle Kalouska dohodli před 14 dny.

"Před námi jsou desítky a stovky kontroverzních rozhodnutí, které můžeme prosadit jedině tehdy, když se na sebe budeme moci spolehnout, že dohody držíme. Toto je naprosto nepřijatelná koaliční praxe, kterou nelze trpět, protože pak nemá cenu uzavírat žádné další dohody," sdělil Kalousek.

Čtěte více

 

Nečas: Především jsme slíbili nezvyšovat daně

"Budeme o tom diskutovat, mám k tomu ale celou řadu výhrad," řekl

v neděli Nečas s poukazem na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. Upozornil na to, že v návrhu ministerstva financí nejde o protipovodňový fond, ale o zvláštní položku ve státních finančních aktivech v podobě rezervy povodňové solidarity. Její naplňování může být i jiné než cestou snížení odpočitatelné položky u daně z příjmu fyzických osob.

Nová daň zalepí výdaje na povodně

MF chce předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Kalousek tak chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.

Kalousek v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů. Základní sleva na každého poplatníka, kterou může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy, by se podle návrhu ministerstva financí snížila z 24.800 korun ročně na 23.600 korun.

ČTK