29. února 2012 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zanikající úřad platí Hadamczikově přítelkyni 270 tisíc za rady

Pozemkový fond ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozemkový fond ČR |

PRAHA Pozemkový fond ČR (PF) si jako ekonomickou poradkyni najal dvaadvacetiletou absolventku střední školy Lucii Placzkovou, přítelkyni reprezentačního hokejového trenéra Aloise Hadamczika, který se dobře zná s ředitelem PF Radimem Zikou.

Hrají spolu v jednom týmu hokej. Celkem může Placzková za poradenské služby získat až 270.000 Kč ročně. Informují o tom Hospodářské noviny HN).

Jakou státní fond požaduje po ženě práci, smlouva neupřesňuje. "Službami se podle této smlouvy rozumí poskytování ekonomického poradenství a konzultační činnosti, vypracování vyjádření a rozborů a dalších úkonů," stojí v dokumentu.

Lucie Placzková.

Lucie Placzková.

"Podle odhadu mandatáře její celková výše nepřekročí 270.000 korun," stojí dále ve smlouvě. Hned první měsíc po podepsaní kontraktu fakturovala Placzková fondu 33.600 Kč s daní.

Pozemkový fond přitom ještě letos zanikne. kvůli úsporám ve státní správě bude sloučen s Pozemkovým úřadem a většina zaměstnanců bude propuštěna.

Podle HN Placzková absolvovala střední školy v moravskoslezském Hlučíně a nemá s agendou fondu žádné zkušenosti. Jedinou dohledatelnou pracovní zkušeností je její internetový obchod zaměřený na hokejové vybavení. Řídí ho pod hlavičkou své firmy Play Sport, založené loni v létě.

Placzková odmítla říci, co pro fond udělala. "Nezlobte se, já k tomu nemám co říkat." Zika nechtěl na otázky kolem smlouvy odpovídat.

Hadamczika, který mimo jiné hraje se Zikou v amatérském týmu Northernstars, se HN nepodařilo kontaktovat.

Alois Hadamczik.

Alois Hadamczik.

Zika si podle dřívějších informací HN za poradce najal i své známé z liberecké ODS, jejíž je šéfem. Například s bývalým primátorem Liberce Jiřím Kittnerem podepsal smlouvu na 720.000 ročně, uvedl list. Za poradenské služby chce podle něj letos PF utrati skoro 25 milionů Kč.

Pozemkový fond za Zikova vedení provázejí rovněž podezřelé prodeje a směny pozemků. Fond například prodal lukrativní pozemky v Bedřichově v Jizerských horách firmě Bio Shop, která na nich má hospodařit.

Jde přitom o malé parcely rozeseté po vesnici, mezi domy, penziony, poblíž silnice nebo v sousedství sjezdovek. Obchod budí zdání, že jde o předem připravenou spekulaci. Firma už požádala o přeměnu půdy na parcely, čímž by mohla vydělat až 90 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK