10. července 2009 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pozor: Žádat o vrácení DPH bude možné pouze elektronicky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Žádosti o vrácení daně z přidané hodnoty (DPH) bude zřejmě možné podat pouze elektronicky. Rovněž průvodní doklady zboží podléhajícího spotřební dani by měly být pouze elektronické. Vyplývá to z novely zákona o DPH a novely zákona o spotřební dani, které v pondělí projedná vláda.

Oba zákony je podle ministerstva financí nutné přijmout kvůli převedení směrnic EU do českého práva. Novela zákona o DPH by měla platit od počátku roku 2010 a novela zákona o spotřební dani od dubna 2010, protože v rámci EU by měl vzniknout tzv. Excise Movement and Control System (EMCS), elektronický kontrolní systém na dopravu výrobků podléhajících spotřební dani.

Cílem novely zákona o DPH je rovněž nastavení pravidel, která zamezují daňovým únikům a krácení daně. Podstatnou změnou je podle MF stanovení jednotných lhůt, ve kterých bude muset finanční úřady rozhodnout ohledně vrácení daně. Současně jsou ale také stanoveny lhůty plátcům DPH pro poskytnutí dodatečných informací požadovaných úřady.

Hlavním cílem návrhu novely zákona o spotřební daní je vytvoření právního rámce elektronického systému v rámci EU, který by měl kontrolovat dopravu výrobků podléhajících spotřební dani. "Tento systém vznikl především za účelem boje proti podvodům v oblasti spotřebních daní," uvedlo MF.

Spolu s tím budou nahrazeny v současné době používané papírové průvodní doklady elektronickými doklady. Struktura a obsah elektronického průvodního dokladu bude stanovena v nařízení Evropské komise.

Novela zákona o spotřební dani dále zahrnuje kvůli technologickému vývoji změny jednotlivých ustanovení u spotřební daně z piva. "V technologii výroby piva jsou v praxi ve stále větší míře využívány i takové principy, které současné znění zákona zcela přesně nepostihuje," uvádí materiál.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz