21. ledna 2011 17:30, aktualizováno  18:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

PPF odstoupila z obřího ekotendru. Je podle ní zpolitizovaný

Ekologické škody ve starých továrnách - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekologické škody ve starých továrnách - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Konsorcium PPF Advisory odstoupilo ze soutěže o zakázku v hodnotě desítek miliard korun na likvidaci ekologických škod. PPF Advisory svůj krok zdůvodnila údajnou politizací tendru. Vyplývá to z dopisu PPF ministrovi financí.

"Zejména v posledních měsících se téměř vše kolem soutěže stává výbušným politickým tématem," uvádí v dopise adresovaném ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi jeden z hlavních akcionářů PPF Jiří Šmejc.

Z původně čistě technického řešení na likvidaci ekologických zátěží se podle něj postupně stalo politikum. "Zakázka se stala předmětem

Ministerstvo PPF vyřadilo

Ministerstvo financí (MF) loni skupinu podnikatele Petra Kellnera z výběrového řízení už podruhé vyloučilo. PPF poté napadla znalecké posudky, které ji ze soutěže vyřadily, a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předložila svůj vlastní posudek, ve kterém vyvracela námitky, které k přihlášce konsorcia měly MF i ÚOHS.

politických sporů a je veřejně zpochybňována i některými členy Vlády ČR," píše Šmejc.

"Ministerstvo financí oznámení PPF přijalo a bere jej na vědomí," řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. "Předpokládám, že soutěž bude standardně pokračovat a vláda buď přijme, nebo nepřijme nejnižší cenovou nabídku," dodal.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle informací, které zveřejnily LN, však Česká inspekce životního prostředí dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací jen na 40 až 50 miliard korun.

Čtěte také

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči tak zůstaly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services ze skupiny J&T.

Zakázka, vyhlášená v roce 2008, se stala jedním z hlavních sporů ve vládní koalici, rozepře panují zejména mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který ekotendr hájil. Jednou z možností je, že vláda ekotendr zruší.

ČTK