10. března 2014 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prachař provětral dozorčí radu nejlépe platícího státního podniku

Letiště Václava Havla. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Václava Havla. (Ilustrační foto.) | foto: Reuters

PRAHA Ministr dopravy Antonín Prachař obměnil dozorčí radu Řízení letového provozu, které poskytuje navigační služby letadlům nad Českem. Od 11. března by v kontrolním orgánu ŘLP měli zasednout noví náměstci ministra dopravy Karel Dobeš a Antonín Feranec a bývalý náměstek Jiří Žák. Kromě nich do rady ministr jmenoval velitele vzdušných sil, brigádního generála Libora Šťefánika.

Radu opustí bývalí náměstci ministra dopravy Lukáš Hampl a Miloslav Hala, které Prachař krátce po svém nástupu na ministerstvo dopravy odvolal z funkce náměstků. Kromě nich ministr odvolal dva další členy rady Jiřího Nedomu a Petra Oršulíka.

Šestičlennou dozorčí radu Řízení letového provozu tvoří čtyři zástupci jmenovaní ministrem dopravy a dva zástupci zaměstnanců podniku. Na rozdíl od jiných organizací podřízených ministerstvu dopravy nerozhoduje dozorčí rada ŘLP o odvolání generálního ředitele. Toho může odvolat přímo ministr. Mezi pravomoci dozorčí rady patří schvalování účetní závěrky podniku a bere na vědomí investice do rozvoje firmy.

O možném odvolání šéfa ŘLP Jana Klase se spekulovalo během působení Prachařova předchůdce Zdeňka Žáka. Ten vedení ŘLP vyčítal příliš vysoké náklady na provoz podniku. Proti případnému odvolání Klase se ale postavily odbory leteckých dispečerů, které hrozily stávkou.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. V roce 2012 zvýšilo zisk o pětinu na 336 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz