Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prachař vymýšlí trest pro ty, kteří Zelenému přiklepli zlatý padák

Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) se zajímá o konkurenční doložku bývalého šéfa Českých drah Dalibora Zeleného. Nevyloučil potrestání lidí, kteří vyplacení odměny připustili. Současné vedení drah Zeleného vyzvalo, aby se takzvané konkurenční doložky vzdal. Neúspěšně.

"Nechal jsem si předložit smlouvy, které měl bývalý ředitel Dalibor Zelený, a veškeré možnosti, jak se mohly ČD vyvinit z uplatnění konkurenční doložky. Jakmile toto budu mít a budu mít k tomu právní rozbor, tak jsem skutečně připravený z toho vyvodit osobní odpovědnost vůči lidem, kteří tento stav dovolili," uvedl Prachař, který konkurenční doložku označil za svoji "obrovskou noční můru". "Neumím si představit, že budeme v dalším období postupovat stejně," podotkl.

Doložka nebyla Zelenému vypočítána ze základního platu 250 000 korun, ale z průměru za poslední tři měsíce roku. Její výši tak ovlivnila zejména prosincová mzda, kdy Zelenému k jeho základnímu platu dozorčí rada přiznala ještě odměnu 750 000 korun. Po dobu jednoho roku proto bude od drah dostávat půl milionu korun měsíčně.

"Na jedné straně oceňuji roli pana generálního ředitele Zeleného, který vytáhl České dráhy z hluboké krize a ČD Cargo vlastně zachránil před rychlým bankrotem, zároveň ale se zlatými padáky v takové podobě, a navíc ve státní firmě, dlouhodobě a hluboce nesouhlasím," řekl serveru Lidovky.cz ministr dopravy Rusnokovy vlády Zdeněk Žák. Právě on vydláždil Zelenému cestu do vedení drah.

ČTĚTE VÍCE:

Dozorčí rada podle něj měla "výslovně zakázáno" podobné doložky do manažerských smluv schvalovat. "Já jsem si opravdu skoro jist, že dozorčí rada ani řídící výbor nic takového neschvalovali. Aspoň nemám takovou informaci. Proto je pro mě velkým překvapením, že se tam něco takového dostalo," dodal exministr.

Současný šéf ČD Daniel Kurucz řekl deníku MF DNES, že konkurenční doložku nešlo jednostranně zrušit. Zelený se jí prý sám nevzdal. Pokud by ji ale porušil, přijde o 12 platů a musí zaplatit i pokutu 144 milionů korun. Zelený rok nesmí pracovat na železnici, nemůže jít ani k silničnímu dopravci nebo ke Správě železniční dopravní cesty.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč