7. dubna 2014 14:24, aktualizováno  14:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prachař vymýšlí trest pro ty, kteří Zelenému přiklepli zlatý padák

Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) se zajímá o konkurenční doložku bývalého šéfa Českých drah Dalibora Zeleného. Nevyloučil potrestání lidí, kteří vyplacení odměny připustili. Současné vedení drah Zeleného vyzvalo, aby se takzvané konkurenční doložky vzdal. Neúspěšně.

"Nechal jsem si předložit smlouvy, které měl bývalý ředitel Dalibor Zelený, a veškeré možnosti, jak se mohly ČD vyvinit z uplatnění konkurenční doložky. Jakmile toto budu mít a budu mít k tomu právní rozbor, tak jsem skutečně připravený z toho vyvodit osobní odpovědnost vůči lidem, kteří tento stav dovolili," uvedl Prachař, který konkurenční doložku označil za svoji "obrovskou noční můru". "Neumím si představit, že budeme v dalším období postupovat stejně," podotkl.

Doložka nebyla Zelenému vypočítána ze základního platu 250 000 korun, ale z průměru za poslední tři měsíce roku. Její výši tak ovlivnila zejména prosincová mzda, kdy Zelenému k jeho základnímu platu dozorčí rada přiznala ještě odměnu 750 000 korun. Po dobu jednoho roku proto bude od drah dostávat půl milionu korun měsíčně.

"Na jedné straně oceňuji roli pana generálního ředitele Zeleného, který vytáhl České dráhy z hluboké krize a ČD Cargo vlastně zachránil před rychlým bankrotem, zároveň ale se zlatými padáky v takové podobě, a navíc ve státní firmě, dlouhodobě a hluboce nesouhlasím," řekl serveru Lidovky.cz ministr dopravy Rusnokovy vlády Zdeněk Žák. Právě on vydláždil Zelenému cestu do vedení drah.

ČTĚTE VÍCE:

Dozorčí rada podle něj měla "výslovně zakázáno" podobné doložky do manažerských smluv schvalovat. "Já jsem si opravdu skoro jist, že dozorčí rada ani řídící výbor nic takového neschvalovali. Aspoň nemám takovou informaci. Proto je pro mě velkým překvapením, že se tam něco takového dostalo," dodal exministr.

Současný šéf ČD Daniel Kurucz řekl deníku MF DNES, že konkurenční doložku nešlo jednostranně zrušit. Zelený se jí prý sám nevzdal. Pokud by ji ale porušil, přijde o 12 platů a musí zaplatit i pokutu 144 milionů korun. Zelený rok nesmí pracovat na železnici, nemůže jít ani k silničnímu dopravci nebo ke Správě železniční dopravní cesty.

Lidovky.cz, ČTK