6. května 2009 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pracovní místa mizí rekordní rychlostí

Nezaměstnanost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost. | foto: Lidové noviny

PRAHA Míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 5,8 procenta. Během prvního čtvrtletí rekordně narostl počet nezaměstnaných, nejvíce od začátku šetření v roce 1993. Nejnovější data ukazují, že se na trhu práce umazaly pozitivní výsledky z posledních dvou let, a Česko se tak vrátilo na úroveň začátku roku 2007.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které používá jinou metodiku, byla v prvním čtvrtletí míra nezaměstnanosti sedm procent. ČSÚ používá metodiku Mezinárodní organizace práce (ILO).

"S tím, jak ekonomika směřuje ke svému dnu, je třeba počítat s dalším zhoršováním podmínek na trhu práce. A hned lépe nebude ani po očekávaném oživení hospodářství, které se může objevit ještě do konce roku," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Růst ekonomiky totiž nebude podle něj ani v roce 2010 natolik silný, aby zvrátil negativní trend růstu nezaměstnanosti v ČR.

Česko čeká 9 procent
Optimismus v tuto chvíli není na místě ani podle analytika Broker Consulting Jana Šimka. "Pracovní trh reaguje na ekonomické změny vždy s určitým zpožděním... Proto je pravděpodobné, že nezaměstnanost se bude prohlubovat ještě další jeden až dva roky, a to dost výrazně.

Nezaměstnanost se bude prohlubovat i v době, kdy už ostatní ekonomické ukazatele naberou příznivý trend. Očekáváme, že nezaměstnanost v České republice přesáhne devět procent," uvedl.

Míra nezaměstnanosti ovšem zůstává v Česku podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška nižší ve srovnání s průměrem EU. "I když bude přinejmenším po několik dalších čtvrtletí poměrně rychle narůstat, podobná ekonomická situace v celé EU znamená, že zůstane odstup Česka za většinou zemí EU v nezaměstnanosti zachován," dodal.

Dva roky zpět
Proti minulému čtvrtletí se zahrnutím sezonního očištění nezaměstnanost vzrostla o 1,3 procentního bodu. Práci celkem měly v prvním čtvrtletí více než čtyři miliony lidí, tedy o 11.600 osob méně než ve stejném období roku 2008; meziroční pokles činil 0,2 procenta.

Nejnovější data podle Dufka ukazují, že se na trhu práce umazaly pozitivní výsledky z posledních dvou let, a Česko se tak vrátilo na úroveň začátku roku 2007. "Zarážející je především rychlost, s jakou v prvním kvartále mizely pracovní místa," dodal.