Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha 10 prodává v tichosti temné dědictví ‚toxických‘ dluhopisů

Key Investments a Oleo Chemical. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Key Investments a Oleo Chemical. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Radnice Prahy 10 se zřejmě brzy zbaví dědictví po jedné z nejtemnějších finančních afér posledních let. A to poměrně v tichosti a narychlo. Na konci minulé dekády svěřila stamiliony korun brokerské firmě Key Investments. Ta radnici bez jejího vědomí nakoupila dluhopisy spřízněných firem, které se později ukázaly jako takřka bezcenné.

Kauza sice skončila pro Key Investments bankrotem a pro její manažery zatím nepravomocným odsouzením, radnice si ale za ty roky s „toxickými“ dluhopisy nedokázala poradit.

Nyní jako by se zčistajasna objevila nečekaná spása. O cenné papíry se přihlásili zájemci a zdá se, že městská část může ještě ztrátu z bolavé aféry trochu snížit. „O prodeji pohledávky a dluhopisů zatím rozhodnuto není a může o tom rozhodnout pouze zastupitelstvo,“ říká mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Zastupitelé přitom zasednou už v pondělí a jejich rozhodování nebude lehké. Radní dali od rozhodnutí ruce pryč, stejně jako finanční výbor městské části. Rozhodnutí bude čistě na zastupitelstvu. To navíc dostává do ruky právní posudek, který tvrdí, že v případě odmítnutí prodeje by mohli „zvýšit riziko své trestněprávní odpovědnosti“. Na druhé straně existuje hypotetická možnost, že by v budoucnu mohla Praha 10 toxické dluhopisy zpeněžit ještě víc.

Radnice nyní vlastní dluhopisy společnosti Via Chem Group v nominální hodnotě 93 milionů korun a společnosti E Side Property za 117 milionů. O ty první stojí společnost NSG Investments a nabízí za ně 30 procent, o ty druhé se přihlásila společnost Charlton a.s. spojovaná s uhlobaronem Pavlem Tykačem (na ilustraci vyobrazeném vpravo).

Ten nabízí dokonce padesát procent. Na první pohled jsou obě společnosti dnes pouze prázdnými schránkami, což ostatně tvrdí i několik znaleckých posudků. Při bližším pohledu se ale situace jeví trochu odlišně.

Kam zmizela třetina akcií Spolchemie?

Například Via Chem Group se skutečně nachází v úpadku už od roku 2014, a i když dříve firma ovládala podstatnou část chemického průmyslu na Ústecku, dnes má majetek sotva za půl miliardy. Přitom v insolvenčním řízení u českobudějovického soudu jsou přihlášeni věřitelé s pohledávkami za necelé dvě miliardy korun. Jednoduchá matematika by tvrdila, že Praha 10 u soudu, kde ji zastupují právníci advokátní kanceláře Felix, z dluhopisů už příliš mnoho peněz nevydoluje.

Via Chem ale ovládá kontroverzní podnikatel Petr Sisák (na ilustraci se nachází vlevo), který je od loňského ledna obviněn a vyšetřován z insolvenčních manipulací. Řada médií, například pořad Reportéři ČT, spekulovala o tom, že právě Sisák mohl stát za Key Investments jako takovou, byť je přímých důkazů o jeho vlivu poskrovnu.

Stejný scénář

Start vyšetřování každopádně změnil i poměry u insolvenčního soudu v Českých Budějovicích. Do majetku Via Chemu se vrátily akcie chemičky Spolchemie, které mají nezanedbatelnou hodnotu.

Návrat akcií sice několik věřitelů napadlo žalobou, nicméně prodej chemičky by dle informací LN mohl uspokojit všechny pohledávky v insolvenci Via Chemu. Tedy i tu Prahy 10. „Znalecké posudky, které má městská část k dispozici, vaši ničím nepodloženou hypotézu vyvrací,“ říká její mluvčí.

Klausovi lidé kolem Key Investments.

Pravdou je, že ze strany radnice by šlo o velmi riskantní sázku, na druhou stranu o právoplatný návrat akcií chemičky do Via Chemu usilují i státní zástupci, kteří insolvenci dozorují.

Dluhopisy firmy E Side Property jsou pak kapitolou sama pro sebe (více viz Tykač chce koupit dluhy z Key Investments). Týkají se slávistického stadionu ve vršovickém Edenu, a i když je situace díky minulým majetkovým převodům značně nepřehledná, je otázkou, zda je Charltonem nabízených 50 procent takovou výhrou.

Loni v červnu prodávala dluhopisy Praha 6, která se nacházela v takřka identické pozici. I tam disponovali zastupitelé posudkem, který je varoval před trestní odpovědností. Pro Prahu 10 přitom posudek vypracovával ten samý právník, jistý Petr Kubíček.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...